4.11.16_Budka_Trzaskowski_big.png

PiS jest w stanie poświęcić pozycję Polski na arenie międzynarodowej dla doraźnego celu politycznego - przestrzegli na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz pisma Komitetu Praw Człowieka przy ONZ w sprawie sytuacji w Polsce.

Komitet Praw Człowieka działający przy ONZ opublikował na swojej stronie internetowej pismo, w którym odniósł się do sytuacji w Polsce. W piśmie Komitet wyraził zaniepokojenie i wystosował zalecenia dla Polski dotyczące m.in. działań rządu PiS wobec Trybunału Konstytucyjnego, dostępności do legalnej aborcji, przestrzegania wolności słowa w kontekście sytuacji mediów publicznych oraz polityki migracyjną.

"Końcowe obserwacje do siódmego raportu okresowego w sprawie Polski" są jednym z dokumentów przygotowanych na 118. sesję Komitetu Praw Człowieka ONZ w Genewie. To reakcja na przedstawiony przez rząd w październiku raport o stanie przestrzegania Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, którego Polska jest sygnatariuszem.

Polski rząd został wezwany do natychmiastowej publikacji wszystkich wyroków TK i zapewnienia ich wdrożenia, a także do powstrzymania się od stosowania środków, które szkodzą skutecznemu funkcjonowaniu TK. Wezwano także do wyłaniania kolejnych sędziów w sposób transparentny i bezstronny.

"Komitet Praw Człowieka ONZ krytykuje sytuację w Polsce, to co się dzieje z Trybunałem Konstytucyjnym, ale nie tylko. Również zauważył sytuację związaną z +czarnym marszem+, czy to, co się dzieje na polskich ulicach, ataki na cudzoziemców" - zwrócił uwagę wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, poseł Rafał Trzaskowski.

Jak zaznaczył, rząd PiS próbuje ignorować tego typu sygnały. "W zeszłym tygodniu zignorowana została Komisja Europejska, a w tej chwili rząd w sposób nieporadny próbuje się tłumaczyć przed ONZ. Niestety wszystko to będzie miało swoje konsekwencje i reperkusje" - podkreślił. Przypomniał jednocześnie, że Polska stara się o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019.

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, poseł Borys Budka z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka wskazał, że od roku w Polsce mamy do czynienia z "festiwalem obłudy i kłamstwa, który jest serwowany polskiej opinii publicznej". "Trudno już zliczyć, którą z kolei ustawę o TK, przyjęliśmy w piątek głosami PiS. Ta ustawa to kolejny krok wstecz, kolejny przykład tego, że PiS podporządkowało TK doraźnemu celowi politycznemu" - mówił nawiązując do ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Polityk "PiS jest w stanie poświęcić pozycję Polski na arenie międzynarodowej, już nie tylko w UE, ale również to, o co staramy się ONZ (niestałe członkostwo w RB ONZ), by umacniać swój antyeuropejski elektorat, by hodować w Polsce osoby, które nie chcą być dumne z przemian, które miały miejsce w ostatnich 27 latach".

"Już tej nocy będziemy mieli do czynienia z kolejnym atakiem na TK. PiS będzie próbowało przyjąć i przesłać do komisji kolejną ustawę o TK, która spowoduje, że nowym prezesem TK będzie prezes Jarosław Kaczyńskiego" - mówił.

W piątek późnym wieczorem w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie złożonego przez PiS projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Przewiduje on m.in. nowe zasady wyłaniania przedstawianych prezydentowi kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

wł/pap


bg Image