c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_pazdziernik_2016_28.10.2016_Neumann_Witczak_big.png

Platforma Obywatelska przygotowała projekt ustawy o konkursowym powoływaniu członków rad nadzorczych niektórych podmiotów prawnych. „Chcemy przywrócić transparentne konkursy do rad nadzorczych, przywrócić wszystkie kompetencje, które są niezbędne do tego, żeby osoby zasiadające w radach nadzorczych miały podstawową wiedzę na temat działania gospodarki i spółek handlowych” – powiedział Sławomir Neumann, przewodniczący Klubu Platforma Obywatelska podczas konferencji prasowej w Sejmie. Projekt zostanie złożony w przyszłym tygodniu podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Przewodniczący podkreślił, że Platforma Obywatelska chce skończyć z tzw. "PiSiewiczami" w spółkach Skarbu Państwa. „Rok rządów PiS to skok działaczy tej partii na funkcje w spółkach powiązanych ze Skarbem Państwa na niespotykaną skalę. Ten skok pozbawiony był jakichkolwiek zasad i norm, zlikwidowano konkursy. To zagrożenie dla funkcjonowania tych instytucji” - zasygnalizował Sławomir Neumann. Zaapelował do Prawa i Sprawiedliwości o poparcie projektu. "Liczymy na to, że po tych doświadczeniach z panem Misiewiczem, z panem Berczyńskim, pan prezes Kaczyński bardzo poważnie podejdzie do takiej propozycji, PiS poprze ją i skończy z tym bałaganem, który jest wprowadzany przez nieodpowiedzialnych ludzi, w tym przypadku przez Antoniego Macierewicza” – wyjaśnił.

„Codziennie jesteśmy świadkami spektaklu niekompetencji i korupcji politycznej” – mówił poseł Mariusz Witczak. Tłumaczył, że rozwiązania zawarte w ustawie „zagwarantują nam apolityczny wybór kompetentnych komisji konkursowych”. Poseł poinformował, że dokument przewiduje utworzenie powszechnej bazy osób posiadających kwalifikacje do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa przy urzędzie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. System informatyczny losowałby z tej bazy członków komisji konkursowych, które będą wskazywać członków rad nadzorczych państwowych spółek.

Ponad to przy prezesie Prokuratorii Generalnej powołana zostałaby Rada ds. postępowań konkursowych, która przygotowywałaby kryteria konkursów do Spółek Skarbu Państwa. Rada miałaby się składać z trzech osób, posiadających co najmniej tytuł naukowy doktora habilitowanego prawa lub ekonomii.

wł/pap


bg Image