27.10.16_Halicki_Szczerba_big.png

Komisja sprawiedliwości podczas czwartkowego posiedzenia zdecydowała o odłożeniu zaopiniowania budżetu TK na 2017 rok. Posłowie Platformy Obywatelskiej zwrócili uwagę na konferencji prasowej w Sejmie, że to kolejna próba dyskredytacji, paraliżu i zablokowania prac TK.

"Do wielu grzechów głównych wobec Trybunału Konstytucyjnego PiS dołączył blokadę budżetu TK na rok 2017" - powiedział poseł Michał Szczerba, członek Komisji Sprawiedliowści i Praw Człowieka.

Jak wskazał, decyzja sejmowej komisji stanowi "naruszenie autonomii" organu konstytucyjnego, jakim jest TK oraz "nieuprawnioną ingerencję władzy ustawodawczej" w działalność Trybunału. "Jest to rzecz niebywała, ponieważ komisja sprawiedliwości otrzymała pozytywną Biura Analiz Sejmowych dotyczącą zaproponowanego budżetu Trybunału na rok 2017" - zaznaczył Michał Szczerba. Dodał, że decyzja komisji zapadła "w dniu symbolicznym", bo - jak przypomniał - w czwartek mija termin jaki Komisja Europejska dała Polsce na odpowiedź w sprawie wydanych w lipcu zaleceń dotyczących ochrony praworządności.

Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Andrzej Halicki przestrzegł, że "rząd polski podąża drogą Białorusi". "Bardzo ważne są dalsze kroki, które dotyczą funkcjonowania TK i demokratycznego porządku prawnego" - podkreślił. "Otrzymaliśmy 6 projekt ustawy naprawczej. Brakuje zapisu że Jarosław Kaczyński mianuje prezesa TK. Widać, że temu służy ta pseudonaprawa" - powiedział Andrzej Halicki nawiązując do projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK autorstwa PiS, który pojawił się na stronie internetowej Sejmu w środę.


bg Image