Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/S78r2f5d99Hij88.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/S78r2f5d99Hij88.png'
S78r2f5d99Hij88.png
We wtorek po godzinie 10 Sejm rozpoczął jednodniowe posiedzenie, na którym posłowie zajmą się projektami - rządowym i poselskimi - dzięki którym prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

Na początku posiedzenia posłowie minutą ciszy uczcili 30. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka.

12 maja 1983 r. 19-letni maturzysta, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO, a następnie brutalnie pobity w komisariacie przy ul. Jezuickiej na warszawskim Starym Mieście. Dwa dni później w wyniku odniesionych obrażeń Grzegorz Przemyk zmarł w szpitalu; była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL lat 80.

Po rozpoczęciu obrad posłowie przystąpili do omawiania czterech projektów nowelizacji Kodeksu pracy: rządowego oraz trzech poselskich (PiS, SP i SLD). Propozycje te to realizacja postulatów tzw. matek I kwartału.

Pierwotnie rząd Donalda Tuska planował, że przywilej możliwości skorzystania z dłuższego urlopu będzie dotyczył tylko rodziców dzieci urodzonych po 16 marca 2013 r. Propozycja ta oburzyła jednak rodziców dzieci urodzonych w pierwszym kwartale tego roku, którzy zawiązali ruch "matek I kwartału". Ich protest poparła część opozycji.

Pod koniec kwietnia naprzeciw postulatom wyszedł premier; wówczas rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, zgodnie z którym prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Będzie to możliwe dzięki zmianie terminu obowiązywania nowych zasad - nie od 1 września, a od 17 czerwca.

Przygotowany przez resort pracy i polityki społecznej projekt przewiduje, że funkcjonować będą: urlop macierzyński (20 tygodni, w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), dodatkowy urlop macierzyński (wydłużony z czterech do sześciu tygodni) oraz urlop rodzicielski (26 tygodni). Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka. Urlop dodatkowy można będzie wykorzystać w dwóch częściach, zaś rodzicielski - maksymalnie w trzech, trwających co najmniej osiem tygodni.

Na początku roku własne projekty, dotyczące objęcia rocznym urlopem rodziców wszystkich dzieci urodzonych w tym roku, złożyły kluby: PiS, Solidarna Polska i SLD.

Prace nad projektami mają zakończyć się 29 maja - wówczas przeprowadzone zostanie drugie czytanie i głosowanie.

 

wł/pap


bg Image