27.10.16_Budka_Myrcha_big.jpg

Projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK autorstwa PiS powstał, by zawłaszczyć stanowisko prezesa Trybunału dla przedstawiciela prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - zwrócili uwagę na konferencji prasowej posłowie Platformy Obywatelskiej z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Podkreślili, że wiele projektowanych przepisów jest niezgodnych z konstytucją.

Poseł Borys Budka powiedział, że prezes PiS Jarosław Kaczyński przygotował projekt ustawy ws. TK w jednym celu - aby, oprócz swojego premiera i prezydenta, PiS miał prezesa Trybunału Konstytucyjnego. "Chodzi o to, aby Trybunał w tej kadencji nie kontrolował ustaw, które budzą duże wątpliwości konstytucyjne" - wyjaśnił. Jak wskazał, projekt ustawy zawiera wiele przepisów, niezgodnych z konstytucją, m.in. dlatego, że normy prawne nie mogą być pisane pod konkretne osoby. "Chodzi o to, aby po raz kolejny oszukać opinię publiczną, aby oszukać naszych partnerów w Unii Europejskiej" - przestrzegł.

Poseł Arkadiusz Myrcha zasygnalizował, że projekt PiS ma wadliwy tytuł, bo powinien nazywać się "ustawa o wyborze prezesa Trybunału Konstytucyjnego, wskazanego przez Jarosława Kaczyńskiego". "Projekt tej ustawy, to jest kpina, on jest pisany pod jednorazowe zamówienie polityczne i spełniające chciejstwo jednego posła z Żoliborza (Jarosława Kaczyńskiego)" - zauważył. Jak dodał, PiS z wewnętrznego procesu wyłaniania kandydatów na prezesa TK, robi "fasadę i iluzję". "Projekt ustawy można podsumować jednym sformułowaniem, parafrazując znane powiedzenie - nieważne, kto głosuje, ważne, kto pisze ustawę" - mówił Arkadiusz Myrcha

Projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, autorstwa posłów PiS pojawił się na stronie internetowej Sejmu w środę. To szósty projekt ustawy dotyczący Trybunału Konstytucyjnego autorstwa PiS.

wł/pap


bg Image