25.10.16_Grabiec_Halicki_big.png

„Prokuratura nadzorowana przez ministra Zbiorę poniosła porażkę, bo nie potrafi wyjaśnić kwestii reprywatyzacji, przez co rząd chce powoływać komisję weryfikacyjną, "specjalne polityczne ciało, którego kompetencje mają się pokrywać z kompetencjami prokuratury" – powiedział podczas briefingu prasowego w Sejmie Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej. Poseł odniósł się w ten sposób do zapowiedzi premier Beaty Szydło, że projekt w sprawie komisji weryfikacyjnej, która zbada proces reprywatyzacji, będzie projektem rządowym.

„Nie potrzebujemy politycznego spektaklu, a przyjęcia ustawy reprywatyzacyjnej” – zaapelował do rządu Jan Grabiec. Poseł zasygnalizował, że „najlepszym sposobem rozwiązania tej sprawy jest zweryfikowanie wszystkich informacji na temat ewentualnych nieprawidłowości przez normalnie funkcjonującą prokuraturę”. Jan Grabiec podkreślił też, że niezwykle istotne jest zabezpieczenie „przyszłości praw lokatorów i prawidłowego funkcjonowania administracji przez przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej, która PO złożyła w Sejmie".

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki wyjaśnił, że słowa premier Szydło na temat chęci wykazania się dobrą wolą w sprawie projektów ustawy reprywatyzacyjnej rozumie, jako deklarację, iż projekt ustawy, który Platforma Obywatelska złożyła na ręce marszałka Marka Kuchcińskiego pod koniec sierpnia będzie procedowany w Sejmie. "Ta ustawa jest ustawą kompleksową, która nie tyko chroni lokatorów, ale także uniemożliwia to, co jest najbardziej bulwersujące, jeżeli chodzi o kwestie reprywatyzacyjne, a mianowicie handel roszczeniami - umożliwia to tyko osobom bezpośrednio ze sobą spokrewnionym" – tłumaczył poseł Halicki.

wł/pap


bg Image