21.10.16_Klich_big.png

Platforma Obywatelska domaga się od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego podania podstawy prawnej decyzji o odsunięciu wicemarszałka Bogdana Borusewicza od prowadzenia obrad albo wycofania się z tej decyzji - napisali we wspólnym oświadczeniu senatorowie Platformy Obywatelskiej.

Jak podkreślił przewodniczący Grupy Senatorów Bogdan Klich, Karczewski zapowiadając, że Bogdan Borusewicz "póki co" nie będzie prowadził obrad Senatu podjął "działania o charakterze nieregulaminowym". "Oczekujemy od pana marszałka podania postawy prawnej podjętej decyzji lub wycofania się z niej i podania tego do wiadomości publicznej" - powiedział.

Bogdan Kilch zauważył, że "nie ma w regulaminie Senatu żadnych takich kar, które mogłyby być zastosowane w stosunku do wicemarszałków a w szczególności takiej, która pozbawiałaby wicemarszałka podstawowego prawa, jakim jest prawo do prowadzenia obrad izby". Przestrzegł, że w ten sposób "próbuje się zamknąć usta całej opozycji", która w Senacie stanowi ok jedną trzecią składu izby. 

"Marszałek Senatu powinien stać na straży regulaminu i zasad, a nie łamać ten zasady i podważać ten regulamin" - powiedział senator. Jak dodał, "niestety ta sprawa jak w soczewce pokazuje to, co się dzieje w tej chwili w Polsce - że wola polityczna tych, którzy sprawują władzę stawiana jest wyżej aniżeli obowiązujące prawo".

W oświadczeniu napisano m.in. że Karczewski naruszył "podstawowe zasady pracy parlamentarnej" stosując wobec Bogdana Borusewicza karę, której nie ma w regulaminie Senatu. "Do tej pory nie zdarzyło się, aby którykolwiek z marszałków zastosował wobec wicemarszałka karę, której nie ma w regulaminie Senatu, pozbawiając tym samym wicemarszałka uprawnienia do prowadzenia obrad. Wola polityczna pana marszałka nie może być ponad regulaminem Senatu" - głosi oświadczenie. "Uważamy, że postępując w ten sposób naruszył pan także prawa opozycji, której przedstawiciel powinien mieć identyczne uprawnienia, jak inni marszałkowie" - zaznaczono w nim.

Zobacz treść oświadczenia

wł/pap


bg Image