20.10.16_Lewandowski_Leszczyna_big.png

„Plan Morawieckiego mija się z rzeczywistością gospodarczą” - jest przykładem nieodpowiedzialnego rządzenia w Polsce – powiedział Janusz Lewandowski, przewodniczący delegacji PO-PSL w Europejskiej Partii Ludowej podczas konferencji prasowej w Sejmie. Izabela Leszczyna z Komisji Finansów Publicznych przypomniała z kolei, że „bilion, o którym mówił premier Jarosław Kaczyński to pieniądze, które Janusz Lewandowski zdobył w Unii Europejskiej oraz środki z OFE”. „Reszta to mrzonka” – dodała. 

Janusz Lewandowski zwrócił uwagę, że „Mateusz Morawiecki jest jak dr Jekyll i mr Hyde”. Wskazuje na to m.in. spadek inwestycji i planowany deficyt budżetowy. Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju jest sprzeczna z polityką gospodarczą PiS. „Jak mają rosnąć oszczędności skoro są wysysane przez dziurę budżetową? Jak mają rosnąć inwestycje skoro w tym roku spadają?” – pytał eurodeputowany.

„Mieliśmy nadzieję że minister Morawiecki urealni budżet, myliliśmy się” – mówiła Izabela Leszczyna. Posłanka wyraziła zaniepokojenie, że „planowany na 2017 rok deficyt budżetowy, czyli 2,9 proc. PKB, przy założeniu braku inwestycji ze strony samorządów, jest nierealny”. „To znaczy, że nic się nie zadzieje w inwestycjach i nadal wydamy ze środków europejskich 2 proc., bo na tym poziomie ministerstwo rozwoju zakomunikowało, że wydatkuje i inwestuje środki unijne, albo przekroczymy 3 proc. PKB i narazimy się na wejście w procedurę nadmiernego deficytu" – wyjaśniła wiceminister finansów w rządzie PO-PSL.

wł/pap


bg Image