14.10.16_Lewandowski_Rosati_big2.png

"PiS zachowuje się jak kolonizator na podbitym terytorium. Nie chodzi tylko o te +wyposzczone szeregi+, nazywamy to +Misiewiczami+, którzy kolonizują ten obszar mienia państwowego, ale również zadawanie spółkom Skarbu Państwa projektów, które nie trzymają się rachunku ekonomicznego, raczej są budowane wedle +widzimisię+ rządzących" - powiedział przewodniczący polskiej delegacji w Grupie EPL Janusz Lewandowski podczas konferencji w Sejmie

Poseł do Parlamentu Europejskiego zwrócił uwagę, że najlepszą ilustracją "tej degrengolady" mienia państwowego jest sytuacja w sektorze energetyki. Wskazał, że PiS prowadzi "rabunkową gospodarkę". Podkreślił, że sektor energetyki w porównaniu z majem 2015 r. stracił połowę swojej wartości". "Około 30 mld złotych wyparowało z tego mienia państwowego w ciągu roku" - uzasadnił.

Europoseł Dariusz Rosati zaznaczył, że politycy PiS obiecywali, że nie będą podnosić podatków. Tymczasem, jak zauważył, w tym roku został wprowadzony podatek od aktywów bankowych. Dodał, że PiS przygotował także podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, który nie wszedł w życie ze względów na błędy formalne. "Ale PiS upiera się, że ten podatek będzie wprowadzony. Oczywiście obciąży wszystkie sklepy w Polsce, w tym również mniejsze sklepy i sieci rodzime, polskie" - przestrzegł.

Przypomniał też m.in., że PiS zapowiedział podniesienie stawki VAT na przyszły rok w stosunku do ustawy, która obowiązuje obecnie. Jak dodał, zwiększonymi podatkami zostanie obarczona klasa średnia i przedsiębiorcy.

"Gdy patrzymy na te wszystkie propozycje zaczynamy widzieć, że wyłania się spoza tej wielkiej dobrej zmiany druga twarz, bardzo brzydka, pełna obłudy, ignorancji i pazerności. Twarz rządu PiS, który aby zrealizować nieodpowiedzialne obietnice po prosty zaczyna sięgać coraz głębiej do kieszeni Polaków" - zauważył Dariusz Rosati.

wł/pap 


bg Image