13.10.16_Brejza_Myrcha_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaprotestowali na konferencji prasowej w Sejmie przeciwko działaniom prokuratury wobec organizatorów i uczestników czarnego protestu. We wtorek, w ramach czynności sprawdzających gdańska Prokuratura Okręgowa wystąpiła do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy o wskazanie organizatorów tamtejszego "czarnego protestu". Zrobiono to w związku z zawiadomieniem złożonym przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność", że do promocji protestu bezprawnie użyto znaku związku. Media podają, że kilka tysięcy uczestniczek protestu zgłasza się do prokuratury jako jego organizatorki.

Poseł Krzysztof Brejza zwrócił uwagę, że informacje te wskazują na "możliwą inwigilację osób organizujących marsz kobiet i +czarny protest+". "Nie może być tak, że tego typu zdarzenie wykorzystywane jest jako pretekst do zbierania informacji o uczestniczkach, uczestnikach czarnego protestu" - mówił. Jak dodał, sprawa dotycząca logotypu "Solidarności" jest "typowo cywilna". "Tym powinni zająć się prawnicy-cywiliści, a nie organy policji czy też organy prokuratury" - podkreślił.

"Nie ulega wątpliwości, że kolejny raz jesteśmy świadkami politycznego wykorzystywania całego aparatu wymiaru sprawiedliwości" - zauważył poseł Arkadiusz Myrcha z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. "Logotyp czy symbole +Solidarności+ używane są na terenie całego kraju w różnego rodzaju protestach od przeszło 30 lat. Nigdy i nikomu nie przyszło do głowy, żeby w tym zakresie te symbole były ograniczone, nikt nigdy na tym tle nie czynił nikomu zarzutów - dopiero, kiedy minister Ziobro podjął walkę z polskimi kobietami" - zasygnalizował.

Krzysztof Brejza zaapelował, by osoby, które "są rozpytywane" przez przedstawicieli policji lub prokuratury i "których dane osobowe są przetwarzane przez organy ścigania w związku z uczestniczeniem w +czarnym proteście+" zgłaszały takie przypadki do biur parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. Zapowiedział ponadto, że Platforma wystąpi do przewodniczącego sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza o rozszerzenie najbliższego posiedzenia komisji o "szczegółową informację pana ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego o działaniach organów śledczych wobec uczestniczek, organizatorek tych protestów".

wł/pap


bg Image