12.10.16_Lenz_Okla_big.png

Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska, członek sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, poseł Tomasz Lenz przypomniał na konferencji prasowej, że premier Beata Szydło deklarowała, iż Prawo i Sprawiedliwość nie będzie podnosić podatków. Przytoczył słowa szefowej rządu z 1 kwietnia br., która na antenie TVP Info powiedziała: "Proszę się nie bać, nie będzie wyższych podatków (...) straszenie przez opozycję tym, że będą podwyższane podatki, jest wyrazem bezradności".

"Premier powiedziała, że podatki nie wzrosną, a podatki wzrastają, one będą szkodliwe dla rozwoju gospodarczego. PiS nie dotrzymuje obietnic wyborczych, staje się ugrupowaniem, które chce tłamsić gospodarkę nadmiernymi podatkami" - wskazał. Zauważył, że "PiS chce ściągać z Polaków większą daninę, ponieważ potrzebuje pieniędzy na realizację swoich projektów politycznych".

"PiS podnosi podatki, wprowadzony podatek bankowy spowodował, że wzrosły koszty obsługi bankowej, każdy z nas płaci w banku więcej za przelew, za obsługę konta, wprowadzenie tego podatku uderzyło bezpośrednio w każdą rodzinę i każdego Polaka. Premier Szydło skłamała" - mówił. Nawiązując do zapowiedzi wprowadzenia podatku handlowego przez Jarosława Kaczyńskiego przestrzegł, że "ten podatek będzie obciążeniem dla firm, które prowadzą działalność handlową, towary będą droższe i każdy z nas zapłaci więcej". "PiS nie dotrzymuje słowa" - podkreślił.

"Prawo i Sprawiedliwość chce obciążyć (Polaków) większymi podatkami, tłamsić przedsiębiorczość, indywidualność (...) propozycje, które chce wprowadzić PiS, przede wszystkim tłamszenie polskiej gospodarki, poprzez wyższe podatki, jest nie do przyjęcia, jest niebezpieczne dla dalszego rozwoju kraju" - zasygnalizował Tomasz Lenz.

Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Marzena Okła-Drewnowicz zwróciła uwagę, że działania rządu Szydło "uderzają w Polki i Polaków". "Zagrożone są emerytury, one mogą być głodowe, w ogóle może ich nie być. ZUS alarmuje, żeby zaciskać pasa w systemie ubezpieczeń społecznych, tymczasem odbije się to na totalnym ściśnięciu polskich emerytów, rencistów, tak, że nie będą mieli za co żyć" - powiedziała.

"Gazeta Wyborcza" napisała w środę, że w świetle rekomendacji przygotowanej przez ZUS, emerytur miałyby być pozbawione tysiące Polaków, pracujących sporadycznie na etacie (np. przez 10 lat) lub na umowach o dzieło, od których nie odprowadza się składek jakiejkolwiek emerytury. Według najnowszych danych ZUS ok. 80 tys. Polaków już teraz dostaje emeryturę niższą od minimalnej, czyli mniej niż 882 zł brutto miesięcznie, bo nie spełniają ustawowych wymogów.

wł/pap


bg Image