c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_pazdziernik_2016_11.10.2016_Schetyna_Neumann_Siemoniak_big.png

"Złożymy wniosek o powołanie komisji śledczej, która będzie dotyczyć wszystkich procedur przetargowych dotyczących pieniędzy budżetowych, pieniędzy, które miały być przeznaczone na zakup śmigłowców, wszystkich decyzji, dyskusji na temat offsetu" - zapowiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie Grzegorz Schetyna, Przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Grzegorz Schetyna podkreślił, że w Polsce publiczne pieniądze powinny być wydawane w przejrzysty sposób w procedurze przetargowej. "Praca nad przetargiem na śmigłowce to trwała 24 miesiące. To praca objęta tarczą antykorupcyjną. Antoni Macierewicz zdemolował te negocjacje" - wyraził zaniepokojenie przewodniczący. Polityk zwrócił także uwagę, że minister obrony narodowej podjął decyzję o zakupie śmigłowców Black Hawk "bez procedury przetargowej, reguł, otwartości". "Nie wiadomo z czego wynikały te decyzje i kto za nimi stoi" - dodał.

"Kilka dni temu słyszeliśmy, że oferta offsetowa była niewystarczająca, dziś mamy decyzję o zakupie bez żadnego offsetu" - zauważył Przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Z kolei Sławomir Neumann, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przypomniał o tym, że Antoni Macierewicz poinformował, że może kupić śmigłowce od ręki - a przecież śmigłowców nie buduje się w tydzień. Przewodniczący klubu parlamentarnego zaznaczył, że w związku z licznymi kontrowersjami wokół tej sprawy niezbędne jest powołanie komisji śledczej, która wyjaśni wszystkie niejasności.

"Nie ma drugiego kraju, w którym bez żadnej procedury minister ogłasza, że kupi sprzęt od konkretnej prywatnej firmy" - mówił podczas konferencji Tomasz Siemoniak, były minister obrony.

Poseł tłumaczył, że "działania Antoniego Macierewicza łamią zasady zakupów obronnych, które obowiązują w Polsce, UE i innych cywilizowanych państwach". Tomasz Siemoniak przypomniał, że postępowania przetargowe za  czasów rządów PO-PSL były rzetelne i uczciwe, a przetarg na śmigłowce miał szczególną rangę. "Uczciwość postępowania potwierdził sąd w kwietniu br, gdy jeden z oferentów zaskarżył działania MON" - dodał.


bg Image