6.10.16_Brejza_Halicki_big.png

"Wczoraj doszło do skandalu, który dotyczy kolejnego zapewnienia Prawa i Sprawiedliwości, że chce wyjaśnienia przyczyn w jaki sposób mogła powstać taka firma jak Amber Gold. W momencie kiedy Krzysztof Brejza złożył fundamentalną dla tej sprawy uwagę, że należy rozpocząć tą procedurę od przeanalizowania podstaw prawnych, a więc ustaw, które powstały w 2006 roku, przewodnicząca Wassermann odrzuciła tę propozycję, bo oznaczałoby to, że jest dowód, iż PiS ma poważny grzech na swoim sumieniu w tej sprawie" - relacjonował wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Andrzej Halicki, na konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł podkreślił, że "oszustwo stało się metodą funkcjonowania Prawa i Sprawiedliwości". "Oszukują swoich wyborców, oszukują sami siebie mówiąc o tym, że są za czymś a tak naprawdę są przeciwko" - dodał.

"Wydaje się, że PiS ukręcił bat na samego siebie" - powiedział poseł Krzysztof Brejza, członek Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold.

"W 2006 r. gdy tworzono nadzór finansowy, tworzono KNF, PiS odrzucił poprawkę, która mówiła o tym by objąć nadzorem KNF wszystkie instytucje finansowe w rozumieniu prawa bankowego" - wyjaśnił. Wskazał, że "w tym głosowaniu PiS, głosami również Samoobrony, przegłosował posłów PO". "Gdyby ta poprawka została przyjęta, nie byłoby rozrostu, nie byłoby całej afery Amber Gold" - podkreślił.

"Wystąpiłem wczoraj z wnioskiem dowodowym by sprawdzić proces legislacyjny nad ustawą tworzącą KNF, by sprawdzić dlaczego posłowie PiS-u głosowali przeciwko instrumentowi KNF, który dawałby kontrolę nad Amber Gold. W tle zapewne są SKOK-i, bo były też poprawki obejmujące nadzorem finansowym SKOK-i" - powiedział.

Poseł zwrócił uwagę, że PiS "chroniąc cały system SKOK-ów, niejako w pakiecie PiS zaserwował nam bezradność instytucji KNF nad tego typu parabankami, piramidami jak Amber Gold". "Ten wniosek został odrzucony głosami posłów PiS, m.in. tych posłów PiS, którzy zasiadają w komisji śledczej, którzy wtedy głosowali przeciwko tej poprawce. Jest to sytuacja bulwersująca, mamy do czynienia z jednym wielkim oszustwem" - zaznaczył.


bg Image