c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_pazdziernik_2016_4.10.2016_Grupinski_Witczak_Augustyn_big.png

Platforma Obywatelska oczekuje wyjaśnień Ministra Spraw Wewnętrznych Mariusza Błaszczaka w sprawie „czarnego protestu” w Poznaniu, podczas którego policja użyła wobec manifestujących gazu pieprzowego.

„Wczoraj na ulice polskich miast wyszły dziesiątki tysięcy kobiet, które musiały upomnieć się o swoje prawa. Pokazałyśmy swoją siłę podczas konferencji prasowej w Sejmie" - powiedziała Urszula Augustyn, podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Rafał Grupiński wyjaśnił, że w Poznaniu, „część demonstrantów przeszła pod siedzibę poselską polityków Prawa i Sprawiedliwości". Relacjonował, że "czekał tam na nich silnie uzbrojony oddział policji, przypominający dawne oddziały ZOMO, wyposażony w tarcze, hełmy, długą broń, z psami". "Doszło do ataku na demonstrujących i zamieszek, użyto gazu pieprzowego" - dodał.

"Jest to wydarzenie bez precedensu, żeby zwarte oddziały policji z psami, w pełnym rynsztunku były skierowane przeciwko kobietom” - wyraził zaniepokojenie poseł Mariusz Witczak. Polityk zwrócił uwagę, że „nawet komuniści w czasach PRL-u nie organizowali przeciwko kobietom tak zwartych oddziałów policji i tak doskonale uzbrojonych. Poseł zauważył, że PiS jest "niezwykle tolerancyjną organizacją wobec tych, którzy protestują z ogolonymi na łyso głowami", natomiast "jest niezwykle agresywny i źle reaguje na wszystkie protesty skierowane przeciwko rządowi".

Urszula Augustyn zwróciła uwagę, że minister Błaszczak bawi się we wróżbitę, ponieważ już kilka dni temu mówił o tym, że demonstracje KOD-u, czy inne, będą miały charakter zaczepny. „Nie sądzę, żeby zdeterminowane kobiety, które wychodzą na ulice bronić własnych praw, miały być niebezpieczne dla policji – dodała poseł.

Platforma w trybie pilnym żąda od ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka informacji na temat tego zdarzenia, dlaczego ochrona manifestacji została zorganizowana w taki sposób. Posłowie chcą, aby minister spraw wewnętrznych i administracji udzielił wyjaśnień na wieczornym posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image