30.9.16_Budka_big1.png

„To rzecz zadziwiająca, a wręcz kuriozalna, że Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny próbuje grzebać przy Trybunale Konstytucyjnym" - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w odniesieniu do projektu ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, przygotowanego przez PiS.

Wiceprzewodniczący zauważył, że projekt ustawy został usunięty ze strony Sejmu. Borys Budka tłumaczył, że „w przepisach końcowych PiS ujawniło inną rzecz, że szykowana jest druga ustawa regulująca postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym". „Prawdopodobnie PiS zorientowało się, że jest na to za wcześnie” – dodał.

Poseł wyraził zaniepokojenie, że PiS próbuje rozpętać kolejną „wojnę w wokół Trybunału Konstytucyjnego" fundując Polakom spektakl polityczny i szukając wroga w postaci Trybunału Konstytucyjnego. „Kolejne projekty ustaw, które są wnoszone do Parlamentu, mają jeden wspólny mianownik - niekonstytucyjność" – podkreślił.

Borys Budka zwrócił uwagę, że projekt ustawy "de facto w sposób niekonstytucyjny" próbuje wyłączyć z możliwości orzekania w Trybunale sędziów, którzy ukończyli 70 rok życia. Jest to niezgodne z Konstytucją RP. Poseł przypomniał, że Konstytucja w sposób jasny i czytelny, niebudzący wątpliwości wskazuje, że sędzia Trybunału Konstytucyjnego wybierany jest przez Sejm na dziewięcioletnią kadencję. „Nie ma więc mowy o tym, aby jakikolwiek inny organ - w tym nawet Sejm Rzeczpospolitej, czy cały parlament - w drodze ustawy mógł skrócić kadencję sędziego Trybunału" - dodał.

wł/pap


bg Image