c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_wrzesien_2016_26.09.2016_Kidawa_Gapinska_big.png

„Konflikt jaki narasta wokół kwestii aborcji pokazuje, że nie ma w tej chwili lepszego rozwiązania niż zachowanie kompromisu z 1993 roku – mówiła podczas konferencji prasowej wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wicemarszałek Sejmu przypomniała o uchwale złożonej przez Platformę Obywatelską wzywającej wszystkie strony debaty na temat przepisów dotyczących przerywania ciąży o szacunek dla wypracowanego w wolnej i demokratycznej Polsce kompromisu aborcyjnego. 

"To nie może być tak, że politycy konfliktują społeczeństwo, nie szukają rozwiązania dobrego, prawnego tylko chcą budować swoją pozycję polityczną" – podkreśliła wicemarszałek odnosząc się do parlamentarzystów, którzy wykorzystują tę kwestię do antagonizowania społeczeństwa.

Małgorzata Kidawa-Błońska zauważyła, że konflikt może zakończyć Jarosław Kaczyński, który zapewniał, że oba projekty ustaw aborcyjnych trafią do komisji, a w rzeczywistości jeden z nich, czyli liberalizujący przepisy aborcyjne, został odrzucony przez Sejm. „Projekt, który nie odpowiada ideologii partii na samym wstępie wyrzucono do kosza" – dodała wicemarszałek. Poseł zaapelowała do Jarosława Kaczyńskiego aby załagodził spór i zachował istniejący kompromis.

"Nikt nie powinien zmuszać młodych kobiet do heroizmu. W przypadku gwałtu, czy ciężkiego uszkodzenia płodu lub zagrożenia życia, kobieta ma prawo do tego, żeby podjąć decyzję o tym, że taką ciążę może usunąć" – zaznaczyła poseł Elżbieta Gapińska. 

Parlamentarzystki Platformy Obywatelskiej przypomniały o tym, że głos w tej sprawie zabrała Marta Kaczyńska. Córka prezydenckiej pary Lecha i Marii Kaczyńskich potwierdziła słowa, które parę lat temu wypowiedziała jej mama, mówiąc o tym, że "kobiety powinny mieć zagwarantowaną możliwość podjęcia świadomej decyzji przy wsparciu odpowiednio przeszkolonego personelu medycznego, a także duchownych".

wł/pap


bg Image