c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_wrzesien_2016_22.09.2016_Wojcik_Aziewicz_big.png

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych poseł Marek Wójcik zwrócił uwagę na konferencji prasowej w Sejmie, że rząd medialnymi gestami próbuje przekonać opinię publiczną, że stara się zapanować nad apetytami działaczy PiS na posady w spółkach Skarbu Państwa i innych instytucjach publicznych. "Prawda jest inna - codziennie w Sejmie trwają prace nad ustawami, które tworzą kolejne polityczne żerowiska dla działaczy Prawa i Sprawiedliwości" - relacjonował.

Przykładem takiego "żerowiska dla działaczy PiS" - jak wskazał - jest projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, który dotyczy resortu gospodarki morskiej. Obecnie trwają nad nim prace w sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

"Ta ustawa brzmi niewinnie, ma dotyczyć gospodarki morskiej, ale w praktyce za tymi zmianami kryją się zmiany przepisów, które tworzą kolejne stanowiska dla +PiSiewiczów+, kolejne stanowiska, które padną politycznym łupem Prawa i Sprawiedliwości" - zaznaczył Marek Wójcik.

Poseł Tadeusz Aziewicz zauważył, że projekt noweli dotyczący resortu gospodarki morskiej to "skok na kolejne funkcje w zarządach portów morskich". Jak wyjaśnił - według propozycji PiS - o przewodniczącym rady nadzorczej danej spółki będzie decydowała większość rady, a ponieważ większość rady w tych spółkach posiada Skarb Państwa, to o obsadzie stanowisk będą decydowały "de facto komitety PiS".

Projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, który dotyczy resortu gospodarki morskiej zakłada m.in. wzmocnienie kompetencji, a także wprowadzenie nadzoru ministra gospodarki morskiej nad szkołami morskimi. W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że przewiduje on stworzenie ministrowi instrumentów prawnych niezbędnych do prawidłowego wykonywania powierzonych mu zadań.

Zmiany dotyczą m.in. ustanowienia generalnej kompetencji ministra gospodarki morskiej jako ministra realizującego uprawnienia w instytucjach należących do Skarbu Państwa w takich dziedzinach jak gospodarka morska, żegluga śródlądowa i rybołówstwa.

Ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zostało utworzone 8 grudnia 2015 r. po wydzieleniu z ówczesnego ministerstwa infrastruktury i rozwoju działu gospodarka morska oraz po wydzieleniu z ministerstwa rolnictwa działu rybołówstwo.

wł/pap


bg Image