21.9.16_Budka_Saluga_Wojcik_big.png

Poseł Marek Wójcik - współautor obowiązującej ustawy metropolitalnej, Wojciech Saługa - marszałek województwa śląskiego oraz wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, poseł Borys Budka zaapelowali na zorganizowanej przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim konferencji prasowej, do Premier Beaty Szydło o jak najszybsze wydanie rozporządzeń, dzięki którym możliwe będzie rozpoczęcie budowy metropolii śląskiej i ograniczone zostaną już spowodowane przez PiS straty finansowe.

Poseł Marek Wójcik zwrócił uwagę, iż uchwalona w ubiegłej kadencji ustawa o związkach metropolitalnych obowiązuje już od 1 stycznia 2016 roku. Na jej podstawie 24 miasta wiosną tego roku w specjalnych uchwałach podjęły decyzję o tym, że wspólnie będą tworzyć związek metropolitalny. Jedyną przeszkodą stojącą na drodze do utworzenia śląskiej metropolii jest brak formalnych rozporządzeń, które powinien wydać obecny rząd. Zgodnie z obowiązującą ustawą tylko w roku 2017 na Śląsku zostałoby dodatkowo 250 milionów złotych z wypracowywanego w regionie podatku dochodowego od osób fizycznych. Dziś środki te trafiają do budżetu państwa.

Przygotowany przez PiS projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim w 95% jest tożsamy z już obowiązującą ustawą, jednak przyjęcie nowej (dopiero tworzonej) ustawy odwleka stworzenie metropolii na Śląsku co najmniej o dwa lata. Gdyby została uchwalona, związek metropolitalny mógłby powstać najwcześniej w 2018 roku, jednak działalność rozpocząłby dopiero w roku 2019. Od tego roku uzyskałby również finansowanie w pełnej wysokości. Oznacza to, iż nasza aglomeracja straci kolejne 200 milionów złotych. Deklaracje polityków PiS-u o tym, że powstanie metropolii na Śląsku w 2017 roku nie jest zagrożone, okazały się pustymi obietnicami.

„Jako marszałek województwa śląskiego, gospodarz tego regionu dostrzegam brak tej ustawy” - wskazał Wojciech Saługa. Marszałek podkreślił, iż ustawa metropolitalna była wyczekiwana na Śląsku od lat. Dzięki niej możliwe byłoby skoordynowanie kilkunastu polityk miejskich w jedną politykę aglomeracyjną. Dlatego z wielką radością przyjęto, iż uchwalona w poprzedniej kadencji ustawa o związkach metropolitalnych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prace nad utworzeniem metropolii przez 24 miasta, brutalnie przerwał rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Borys Budka wyraził ubolewanie, iż politycy Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny okłamali mieszkańców województwa śląskiego i doprowadzili do tego, że nasz region stracił kilkaset milionów złotych. „Mieszkańcy województwa śląskiego powinni zadać podstawowe pytanie. Czy politycy PiS-u chcą wspólnego dobra tu, na Śląsku, czy potrafią przedłożyć interes Śląska ponad interes partyjny?” - powiedział na koniec Borys Budka.

Marszałek Wojciech Saługa oraz posłowie Borys Budka i Marek Wójcik po raz kolejny wspólnie zwrócili się do premier Beaty Szydło o zaprzestanie politycznych gier metropolią śląską i wydanie niezbędnych rozporządzeń, które ograniczyłyby już spowodowane przez PiS kilkusetmilionowe straty finansowe.


bg Image