20.9.16_Grabiec_Nitras_Tomczyk_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali o wycofanie z porządku obrad Sejmu projektu nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, który zakłada odstąpienie od konkursów przy zatrudnianiu na kierowniczych stanowiskach w Agencji Mienia Wojskowego.

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego zaplanowano w Sejmie na środę wieczór. Przygotowana przez MON propozycja przewiduje, że to szef resortu obrony narodowej będzie określał w rozporządzeniu organizację wewnętrzną AMW, w tym stanowiska kierownicze.

"Platforma domaga się od marszałka Sejmu wyrzucenia z porządku obrad Sejmu tego dokumentu, bo to jest wstyd dla Sejmu, żeby takie dokumenty były przedmiotem obrad i w takim trybie, to znaczy dowiadujemy się dzisiaj nad czym będziemy pracować jutro" - podkreślił poseł Sławomir Nitras na konferencji prasowej przed KPRM. Wniosek o "natychmiastowe wycofanie" projektu z porządku obrad złożyła na posiedzeniu konwentu seniorów wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec zwrócił uwagę, że od wielu miesięcy jesteśmy świadkami "systematycznego łamania zasad kwalifikacji i konkursów jako naczelnego wyznacznika tego, kto może pełnić funkcje państwowe i funkcje w spółkach Skarbu Państwa". "Zaczęło się od ataku na Służbę Cywilną, później przepisy dotyczące wojewodów, wojska, prokuratury, policji. Wszędzie tam znoszone są wymogi kwalifikacyjne, jeśli chodzi o osiąganie wyższych stopni, jeśli chodzi o awanse i zatrudnianie pracowników, zwłaszcza na stanowiskach dyrektorskich" - podkreślił.

Wskazał, że celem wszystkich tych zmian jest "instalowanie" na państwowych stanowiskach takich ludzi, jak Bartłomiej Misiewicz, który został w poniedziałek zawieszony w pełnieniu funkcji rzecznika MON i szefa gabinetu ministra Antoniego Macierewicza. "Ludzi, którzy często nie mają nawet wyższego wykształcenia, nie mają za sobą żadnego dorobku zawodowego, ale są osobami wiernymi politycznie, posiadającymi legitymację partyjną PiS, lecz pozbawionymi wszelkich innych legitymacji do sprawowania funkcji publicznych" - dodał Jan Grabiec.

Posłowie odnieśli się też do porannego spotkania premier Beaty Szydło z ministrami, którym podlegają spółki Skarbu Państwa. Tematem rozmowy miał być audyt w spółkach.

Poseł Cezary Tomczyk z sejmowej Komisji Obrony Narodowej zaznaczył, że inicjatywa była "pokazówką, na której pani premier Szydło wzywała poszczególnych ministrów zapowiadając audyt w spółkach Skarbu Państwa". "Problem polega na tym, że jednocześnie do Sejmu wpływa ustawa, która likwiduje konkursy w Agencji Mienia Wojskowego, która tak naprawdę jest ogromnym skandalem" - podkreślił.

"Jeszcze raz: za nami pokazówka, tutaj - realne życie. Za nami pani premier Szydło, tutaj pan minister Macierewicz. Za nami audyt i kontrola, a tutaj wpychanie kolesi z PiS do kolejnych spółek Skarbu Państwa i agencji państwowych" - mówił polityk na konferencji prasowej przez kancelarią premiera, prezentując wydruk projektu nowelizacji ustawy o AMW.

"Jest coś symbolicznego w tym, że w tym budynku, w którym zawsze siedział polski premier, a dzisiaj został ten budynek zmieniony w taką fabrykę +PiS-iewiczów+, powstał projekt ustawy, który nie tylko likwiduje konkursy w tej Agencji, ale który mówi, że wszystkich, którzy pracują w tej Agencji, można zwolnić z dnia na dzień i nie mają oni prawa nawet się poskarżyć do sądu pracy" - dodał Sławomir Nitras.

wł/pap


bg Image