c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_wrzesien_2016_19.09.2016_Kidawa_Swicicki_big.png

Uczestnicy Powstania Warszawskiego będą zwolnieni z opłat za pobyt w domach pomocy społecznej - zakłada projekt ustawy złożony przez posłów Platformy Obywatelskiej. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie, że koszty pobytów będą po połowie pokrywane z budżetu państwa i przez samorządy. "To nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale jest to kolejny krok, który ułatwi i tak trudne życie powstańców" - powiedziała wicemarszałek. Wyraziła również nadzieję, że "ustawa nie wzbudzi kontrowersji" i zostanie uchwalona "ponad podziałami".

Poseł Marcin Święcicki powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że obecnie żyje około dwa tysiące uczestników powstania, z czego tysiąc w Warszawie. Złożony projekt jest odpowiedzią na postulaty, które formułowali sami powstańcy, a jego koszt - jak zaznaczył - nie będzie duży. "Szacujemy, że rocznie do tego rodzaju pomocy może się zgłosić maksimum 300 osób, ale pewnie będzie mniej. W tej chwili w warszawskich domach opieki społecznej przebywa 43 kombatantów" - poinformował.

W projekcie nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz ustawy o pomocy społecznej zapisano, że koszt pobytu kombatantów w domu pomocy społecznej będzie pokrywany "w 50 proc. przez gminę w ramach realizacji jej zadań własnych", a pozostała kwota będzie pochodzić z budżetu państwa, jako zadanie zlecone gminie z zakresu administracji rządowej.

Autorzy projektu wskazują, że koszt objęcia pomocą wszystkich mieszkających w Polsce powstańców, czyli 2055 osób wyniósłby ok. 60 mln zł. Według szacunków z uprawnienia może skorzystać 15 proc., czyli 308 osób. "Przyjmując średni miesięczny koszt utrzymania w domu pomocy społecznej (na podstawie kosztu 10 warszawskich domów pomocy społecznej) 4835 zł, roczny koszt dla budżetu państwa szacuje się na 8,9 mln zł" - czytamy w uzasadnieniu.

wł/pap


bg Image