14.9.16_Grabiec_Wojcik_big.png

Platforma Obywatelska zwróciła się o zwołanie posiedzenia Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych z udziałem szefów MSWiA Mariusza Błaszczaka i MS Zbigniewa Ziobry, aby poinformowali o skali przestępstw z nienawiści popełnianych w Polsce i o tym, jak rząd zamierza im przeciwdziałać.

Wiceprzewodniczący komisji Marek Wójcik zwrócił uwagę na konferencji prasowej, że w ostatnich tygodniach w Polsce doszło do "wielu aktów agresji na tle rasowym wobec osób o innych poglądach politycznych, a nawet wobec osób, które posługują się innym językiem". "Wypowiedzi wielu polityków tworzą wręcz atmosferę przyzwolenia dla tego typu zachowań, które może się w Polsce skończyć jeszcze większym narastaniem tego typu fali ataków w przyszłości" - zauważył.

Wskazał, że ministrowie powinni przedstawić informacje na temat skali przestępstw z nienawiści popełnianych w Polsce, a także - jak dodał - powinni powiedzieć, jak rząd "zamierza przeciwdziałać tego typu wydarzeniom w przyszłości".

Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec podkreślił, że "politycy odpowiedzialni za bezpieczeństwo w Polsce milczą w tej sprawie". Dodał, że Platforma Obywatelska żąda, by na forum sejmowej komisji ministrowie Błaszczak i Ziobro przedstawili informację "o swojej aktywności" w zakresie bezpieczeństwa w Polsce, a także na temat działań instytucji im podległych "w zakresie przeciwdziałania aktom nienawiści".

Pod nadzorem prokuratury stołeczna policja prowadzi m.in. dochodzenie w sprawie ataku na profesora UW, do którego doszło w Warszawie, w tramwaju. Jak podawały media, powołując się m.in. na poszkodowanego prof. Jerzego Kochanowskiego z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, do ataku doszło w ubiegły czwartek, gdy profesor rozmawiał po niemiecku z kolegą z Uniwersytetu w Jenie. Naukowiec został ranny w głowę, sprawę sam zgłosił policji. Według mediów na atak nie zareagował motorniczy ani też praktycznie nikt z pasażerów.

wł/pap


bg Image