c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_wrzesien_2016_13.09.2016_Wjcik_Grupiski_big.png

"Na posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych podczas ostatniego posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Rządowy projekt przewiduje nadanie szkole imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Marek Wójcik.

"Podczas prac w komisji złożyliśmy wniosek o odrzucenie tego projektu, argumentując to tym, że PiS powinno poszukać takich sposobów upamiętnienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które nie budzą wątpliwości i które w atmosferze konsensusu da się przyjąć w parlamencie" - wyjaśnił poseł. Wskazał, że "upamiętnianie na siłę, większością głosów nie jest dobrym rozwiązaniem". Dodał, że PiS odrzuciło ten wniosek.

Przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Rafał Grupiński podkreślił, że próba nadania KSAP imienia jakiegokolwiek polityka "zawsze może budzić wątpliwości", ponieważ szkoła ta była tworzona z myślą o apolityczności, ponadpartyjności, braku stronniczości oraz o służbie wyłącznie dobru państwa. Dodał, że pomysł ustanowienia patronem szkoły Lecha Kaczyńskiego "budzi spore wątpliwości". Były prezydent - argumentował - był "przedstawicielem środowiska politycznego, które dwukrotnie zrujnowało w istocie służbę cywilną w Polsce".

Rafał Grupiński zaapelował aby patronem szkoły został twórca szkoły i były premier Tadeusz Mazowiecki. "Zaproponujemy tego rodzaju poprawkę, bo uważamy, że jeśli ktoś powinien być patronem tej szkoły, to ktoś kto albo ją stworzył, albo był dla niej naprawdę zasłużony, a obie te cechy łączy Tadeusz Mazowiecki" - podsumował.

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej rozpoczęła działalność we wrześniu 1991 r.; wzorowana jest na francuskiej Ecole Nationale D'administration. Kształci urzędników służby cywilnej, przygotowanych do pełnienia funkcji kierowniczych, eksperckich i menedżerskich w administracji publicznej.

wł/pap


bg Image