12.9.16_Wielichowska_Grabiec_big.png

Platforma Obywatelska złożyła wniosek do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego. Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec zwrócił uwagę na konferencji prasowej w Sejmie, że wystąpienie Jakiego podczas niedawnej rozprawy sądowej miało charakter "groźby i szantażu adresowanego do przedstawiciela niezależnej władzy sądowniczej". Chodzi o zachowanie Jakiego wobec sędzi, która prowadzi cywilny proces o ochronę dóbr osobistych, wytoczony mu przez posła Platformy Obywatelskiej.

"Pan minister pozwolił sobie na taki oto wywód, że jeśli sąd będzie nadal sądził jego jako parlamentarzystę, to on wykorzysta swoje możliwości do tego, by złożyć skargę na sąd. Z całą pewnością tego rodzaju zachowanie należy uznać za zachowanie, które nie licuje ani z godnością posła, ani ministra, tym bardziej wiceministra sprawiedliwości" - podkreślił Jan Grabiec. "Oczekujemy, że pani premier wyciągnie wnioski z tego zdarzenia i że minister Jaki nie będzie twarzą reformy sądownictwa przygotowywanej przez PiS" - dodał poseł.

Brak reakcji na słowa Jakiego politykom PiS wytknęła też posłanka Monika Wielichowska. "Kiedy na te skandaliczne słowa i skandaliczne zachowanie nie ma reakcji premier Beaty Szydło i nie ma natychmiastowej dymisji, odwołania wiceministra Jakiego, kiedy w końcu ani słowo nie padło krytyki ze strony marszałka Sejmu, pozostaje nam złożyć wniosek o wszczęcie przez Komisję Etyki Poselskiej postępowania o naruszenie przez posła Jakiego zasady przede wszystkim dbałości o dobre imię Sejmu i zasady bezinteresowności" - powiedziała.

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image