12.9.16_Kidawa_Brejza_big.png

"Dzisiaj z dużym zaskoczeniem przyjęłam informację, że prezydium Sejmu nie spotka się - tak jak przy poprzednich wizytach - z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Także przedstawiciele klubów nie będą mieli takiej szansy" - poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Dodała, że z "wielkim zdumieniem" wysłuchała briefingu marszałka Terleckiego, który "z lekceważeniem mówi o Komisji Weneckiej, o jej roli i o tym, po co ci specjaliści przyjeżdżają do Polski". Powiedziała, że "to jest zbyt poważna sprawa, żeby z niej drwić" i zbyt poważna sprawa, żeby ograniczać kontakty Komisji do spotkania tylko z jedną partią. "To nie będzie pełny obraz tego, co się dzieje w Sejmie, tego, co dzieje się w Polsce" - zauważyła.

Poseł Krzysztof Brejza relacjonował, że w czwartek otrzymał zaproszenie na spotkanie z Komisją - jako wiceprzewodniczący komisji ustawodawczej. Poza tym - jak mówił - w czwartek marszałek Marek Kuchciński zapowiedział, że w spotkaniu z Komisją Wenecką mają wziąć udział przedstawiciele wszystkich stronnictw parlamentarnych, a także członkowie prezydiów dwóch komisji sejmowych, które zajmowały się sprawami TK - komisji sprawiedliwości oraz komisji ustawodawczej. Dodał, że jego ugrupowanie miał reprezentować wiceszef PO i były minister sprawiedliwości Borys Budka.

"Taka była idea dzisiejszego spotkania, żebyśmy wszyscy mogli - niezależenie od tego, jak bardzo różnimy się w kwestiach merytorycznych - spotkać się przy jednym stole i porozmawiać z Komisją Wenecką na temat problemów, którymi ta komisja się zajmuje" - podkreślił Krzysztof Brejza. Wskazał, że uniemożliwienie spotkania z Komisją Wenecką innym partiom niż PiS jest "lekceważeniem stronnictw politycznych, lekceważeniem nie tylko opozycji, ale lekceważeniem tak naprawdę idei parlamentaryzmu".

Delegacja KW składa wizytę w Polsce w poniedziałek i wtorek, w ramach prac nad projektem opinii na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Opinia zostanie następnie przyjęta na plenarnym posiedzeniu Komisji w Wenecji 14 października. Jest to już trzecia opinia KW na temat polskiej ustawy wydana w ciągu siedmiu miesięcy. Wcześniej zajęła się, oprócz TK, także ustawą o policji, która zmienia zasady inwigilacji, i zgłosiła szereg uwag.

Platforma Obywatelska skierowała też do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego pismo ws. formuły spotkania z delegacją Komisji Weneckiej. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann zwraca się w piśmie z prośbą o przywrócenie pierwotnej formuły spotkania z KW, która - zgodnie z wolą przedstawicieli Komisji - zakładała udział reprezentantów wszystkich opcji politycznych zasiadających w Sejmie.

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image