8.9.16_Kluzik_Szewczyk_big.png

"Okazało się, że wczoraj Agencja Nieruchomości Rolnych, podlegająca ministrowi rolnictwa postanowiła, żeby Annę Durmałę odsunąć od bycia szefową stadniny w Michałowie i rozpisać kolejny konkurs" - poinformowała posłanka Jonanna Kluzik-Rostkowska na konferencji prasowej w Sejmie. Posłanka zauważyła, że "to następny dowód na wielką niekompetencję ministerstwa Jurgiela i osób, które zajmują się z racji sprawowanych funkcji tym, co się dzieje w stadninach". Podkreśliła, że "zostali wymienieni dwaj szefowie dużych stadnin i w obu przypadkach okazało się, że na ich miejsce powołano osoby niekompetentne". Zwróciła uwagę, że "minister sam się do tego przyznaje odwołując drugą z tych osób".

"W kwestii tego, co się wydarzyło złożyliśmy kilka interpelacji poselskich do ministra Jurgiela. Czekamy na odpowiedź" - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska. Wskazała, że "jedna z nich dotyczy tego jakie tak naprawdę były koszty aukcji w Janowie Podlaskim". Posłanka przypomniała, że krótko po odwołaniu prezesa stadniny w Michałowie senator PiS Jan Dobrzyński złożył wniosek do sądu o roszczenia wobec tej stadniny. "Senator to prywatnie hodowca koni arabskich i wieloletni dyrektor biura ministra Jurgiela" - przypomniała. "Wielokrotnie pytałam, jaka była rola senatora Dobrzyńskiego w tych wszystkich zmianach w stadninach koni" - relacjonowała posłanka.

Obecny na konferencji prasowej Marek Szewczyk, znawca tematyki hodowli koni, były redaktor naczelny miesięcznika "Koń Polski" zaznaczył, że "w nowych przepisach prezes stadniny koni nie musi znać języka angielskiego, a to jest podstawa  przy kontaktach międzynarodowych"."To kompromitujące" - dodał.

Marek Szewczyk podkreślił również, że "próby oszukiwania" podczas aukcji w Janowie Podlaskim spowodowały straty podczas sprzedaży koni. 

Przypomniał, że gdy padały kolejne zarzuty po odwołaniu dwóch prezesów to minister Jurgiel argumentował, że aukcje są zbyt drogie i nieuczciwe. "Teraz ani nie było uczciwie i jestem przekonany, że taniej też nie było" - powiedział.


bg Image