6.9.16_Pomaska_Olszewski_Nitras_Tomczyk_big2.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli do prokuratora generalnego wniosek o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego. Podpisało się pod nim ok. 100 posłów PO.

"W związku z wydarzeniami, które miały miejsce w czasie państwowej uroczystości w Gdańsku, w związku z tym co dzieje się w Polsce, w związku z językiem agresji, rosnącym zagrożeniem rasizmem i ksenofobią dzisiaj do ministra sprawiedliwości, a jednocześnie prokuratora generalnego składamy wniosek, aby ten skorzystał ze swoich konstytucyjnych i ustawowych uprawnień i zwrócił się do właściwego sądu o delegalizację stowarzyszenia ONR" - mówił na konferencji prasowej przed Ministerstwem Sprawiedliwości poseł Cezary Tomczyk, nawiązując do uroczystości pogrzebowych "Inki" i "Zagończyka" przed Bazyliką Mariacką w Gdańsku.

"Ten wniosek do Prokuratora Generalnego składamy dziś, bo jesteśmy szczególnie poruszeni tym, co stało się w Gdańsku" - powiedziała poseł Agnieszka Pomaska. Dodała, że "były to uroczystości państwowe", a ONR pełnił funkcję straży, która "decydowała o tym, kto w tym pogrzebie może wziąć udział". Zauważyła, że "nikt z władz państwowych tych zachowań ONR-u nie potępił".

Poseł Paweł Olszewski przedstawił zdjęcia członków ONR wykonujących faszystowskie gesty. "Oczekujemy od ministra Zbigniewa Ziobry, żeby, mając tak szerokie kompetencje, postawił tamę tego typu rasistowskim, ksenofobicznym, a przede wszystkim faszyzującym zachowaniom" - oświadczył. "ONR w sposób jednoznaczny, i nawet niespecjalnie się z tym kryjąc, odwołuje się do symboliki i narracji faszystowskiej. Ich działania - jeśli nie postawimy im tamy - przybiorą o wiele bardziej radykalne rezultaty i na to państwo polskie, i nikt z nas, nie może sobie pozwolić" - podkreślił.

Jak zauważył poseł Sławomir Nitras, ONR to organizacja, która nawołuje do przemocy rasowej, dyskryminuje ludzi z powodu ich przekonań. "Jest to wystarczający powód, żeby zdelegalizować takie stowarzyszenie" - ocenił.

Cezary Tomczyk poinformował, że ten sam wniosek o delegalizację ONR, z taką samą liczbą podpisów, zostanie jeszcze we wtorek zostanie wysłany do prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. Jak wyjaśnił Nitras ONR jest zarejestrowany jako stowarzyszenie w Częstochowie, dlatego to prezydent miasta, który prowadzi rejestr stowarzyszeń, może także złożyć wniosek o delegalizację ONR.

Zobacz treść wniosku


bg Image