c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_sierpien_2016_2.09.2016_Neumann_Halicki_Kierwiski_big.png

Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska złożył w Sejmie projekt ustawy reprywatyzacyjnej zakładający m.in.  koniec z handlem roszczeniami, a więc zniwelowanie skutków tzw. dekretu Bieruta. - To projekt, który w sposób całościowy i ostateczny rozwiąże problemy gruntów i nieruchomości warszawskich – powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący Klubu PO Sławomir Neumann.

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali do Prawa i Sprawiedliwości, posiadającego większość w parlamencie o poparcie projektu. - Ten projekt to sprawdzian intencji dla partii politycznych, ponieważ dotąd próby uregulowania reprywatyzacji spotykały się z atakami ze strony naszych oponentów – podkreślił Sławomir Neumann.

Wiceprzewodniczący Klubu Platforma Obywatelska, Andrzej Halicki zwrócił uwagę, że projekt ustawy bazuje na projekcie przygotowanym już w 2008 r. i dotyczy gruntów w granicach miasta stołecznego Warszawy, ale na bazie tej ustawy, jest możliwość stworzenia ustawy, która będzie dotyczyć całego kraju.

To pierwszy od wielu lat realny projekt rozwiązania poważnego problemu. Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi, a także liczymy na merytoryczną współpracę i deklarację pracy przy projekcie – mówił podczas konferencji warszawski poseł Marcin Kierwiński. Dodał, że kluczowe jest to aby zakończyć handel roszczeniami. Poseł wyjaśnił, że o odszkodowania lub roszczenia będą mogli się ubiegać tylko prawowici właściciele lub spadkobiercy. Nie będzie też zwrotów kamienic tam, gdzie są lokatorzy, ale będą wypłacane odszkodowania według faktycznej wartości nieruchomości z 1945 r. - Zakładamy rok na zgłoszenie się wszystkich z roszczeniami. Po tym roku wszystkie nieujawnione roszczenia przepadną. Zakładamy, że spłata odszkodowań z dekretu Bieruta będzie w czasie 10 lat. Zwroty nie będą obowiązywać osób, które uzyskały odszkodowania na podstawie umów międzynarodowych. Ta ustawa zabezpiecza prawa lokatorów.

Pełna treść projektu ustawy


bg Image