c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_sierpien_2016_31.08.2016_Janyska_Wielichowska_big.png

Platforma Obywatelska apeluje do premier Beaty Szydło aby ujawniła informacje na temat kosztów organizacji lipcowego szczytu NATO i usługodawców zaangażowanych w jego organizację.

- W związku z tym, że szef MON Antonii Macierewicz od kilku tygodni uchyla się od przekazania opinii publicznej informacji o kosztach związanych z organizacją szczytu NATO, chcemy zapytać premier Beatę Szydło, dlaczego rząd ukrywa te wydatki" – mówiła podczas konferencji prasowej w Sejmie Monika Wielichowska.

Poseł zwróciła uwagę, że opinia publiczna od miesiąca czeka na publikację raportu, który będzie zawierać szczegółowe dane dotyczące kosztów organizacji szczytu NATO, przypominając o tym że raport jest od tygodni dyspozycji premier. Monika Wielichowska wyraziła zaniepokojenie, że koszty mogły okazać się znacznie wyższe od szacowanych przez rząd PO-PSL, który rozpoczął przygotowania do szczytu NATO.

- Wybór usługodawców, którzy współpracowali przy organizacji szczytu, nastąpił w ramach przyjętej w marcu przez Sejm specustawy – tłumaczyła parlamentarzystka. Ustawa umożliwiła MON nie podawać do końca lipca do publicznej wiadomości powodów wyboru usługodawców. Jednak ta sytuacja trwa nadal dodała. Monika Wielichowska zauważyła, że rząd nie przestrzega prawa, które przyjął w marcowej specustawie.

Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych ze szczytem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego informacja o zamówieniach publicznych może być niejawna, jeśli jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Maria Janyska powiedziała, że rozumie odwołanie się do względów bezpieczeństwa obowiązujących w trakcie szczytu NATO, ale zupełnie niezrozumiałe wydaje jej się, w jak sposób informacje o organizacji tego szczytu mogą mu zagrozić już po jego zakończeniu.

- To są środki publiczne. Dlatego pytamy panią premier i chcemy przez te nasze pytania ułatwić jej wywiązanie się z obowiązku jawności, przejrzystości i rzetelności działania administracji publicznej – zaznaczyła poseł. Dodała, że bezpieczeństwo jest bezcenne, ale to nie znaczy, że nie należy analizować racjonalności kosztów i pilnować wydatków.

wł/pap


bg Image