c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_sierpien_2016_30.08.2016_Janyska_Halicki_big_2.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej Maria Janyska i Andrzej Halicki zaapelowałi do rządu aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w dniach 5-6 września Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło informację w sprawie wycieku danych osobowych z bazy PESEL.

- Od kilku dni Polska żyje informacją o wycieku danych osobowych Polaków. Polacy boją się, czy ich majątki są bezpieczne. A rząd milczy – powiedziała podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Maria Janyska. - Polacy muszą być pewni, że bazy danych są chronione, a dane nie są wykorzystywane przez osoby do tego nieupoważnione – dodał poseł Andrzej Halicki z Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Wiceprzewodniczący klubu zwrócił uwagę, że całe zamieszenie wynika z nieodpowiedzialnej wiadomości Centralnego Ośrodka Informatyki zamieszczonej na portalu społecznościowym Twitter oraz powstałego w jego wyniku chaosu informacyjnego. – Minister Anna Streżyńska wydała co prawda uspokajający komunikat, ale Polacy nie powinni sami się dowiadywać, czy ich dane są bezpieczne - podkreślił poseł. Andrzej Halicki zauważył, że to państwo powinno te dane zabezpieczyć i poinformować obywateli o swoich wątpliwościach.

Maria Janyska wyraziła zaniepokojenie faktem, że codziennie są podawane inne dane dotyczące tego wycieku, podczas gdy rząd przekonuje, że Polacy nie powinni być zaniepokojeni.

- Żądamy od polskiego rządu, by nie straszył Polaków, ale żeby dbał o ich bezpieczeństwo – zaznaczyła poseł. Wyjaśniła, że Platforma Obywatelska zwraca się do Ministerstwa Cyfryzacji o rzetelną informację na posiedzeniu Sejm, dzięki której dowiemy się ile danych wyciekło oraz czy dane wyciekły, czy też zostały pobrane w standardowej procedurze.

wł/pap


bg Image