c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_sierpien_2016_18.08.2016_Niedziela_big.png

Platforma Obywatelska złoży wniosek do prokuratury ws. niedopełnienia obowiązków służbowych przy organizacji aukcji koni w Janowie Podlaskim - zapowiedziała na konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodnicząca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dorota Niedziela.

W niedzielę na aukcji koni arabskich "Pride of Poland" zdobywczyni wielu tytułów w kraju i za granicą, 16-letnia siwa klacz Emira, pochodząca ze stadniny w Michałowie została sprzedana za 225 tys. euro, nabywcy z Francji. Była licytowana dwukrotnie. W pierwszej licytacji uzyskała 550 tys. euro, ale później licytacja tego konia została powtórzona i padła cena niższa. Odpowiedzialny za organizację aukcji wiceprezes ANR Karol Tylenda złożył we wtorek dymisję, która została przyjęta przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela.

Dorota Niedziela wyjaśniła, że wobec braku zainteresowania prokuratury organizacją aukcji, PO złoży wniosek na podstawie art. 296 § 1a kodeksu karnego. Mówi on o tym, że jeżeli sprawca, o którym mowa w § 1 (osoba zobowiązana do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej), przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

"Mamy nadzieję, że prokuratura naprawdę przyjrzy się temu, co się działo podczas aukcji tych wspaniałych koni, najlepszych na świecie arabów" - powiedział.

Jak zauważyła, aukcja "Pride of Poland" była "klapą" finansową i wizerunkową. "Jeśli w TVP przedstawia się tę aukcję jako sukces, to dlaczego sukces został nagrodzony dymisją? To wiceprezes podał się do dymisji, a dymisja została przyjęta. Czy teraz są nowe standardy, czyli za sukcesy nagradza się dymisją?" - pytała.

wł/pap


bg Image