10.8.16_Brejza_Konwinski_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie skargi do Krajowej Rada Radiofonii i Telewizji  w sprawie występu satyryka Jana Pietrzaka, który wyemitowała TVP Kultura. Skandaliczny język, którym posługiwał się Pietrzak, nie mieści się w pojęciu misji publicznej - podkreślili na konferencji prasowej w Sejmie posłowie: Krzysztof Brejza i Zbigniew Konwiński.

Chodzi o sobotnią retransmisję w TVP Kultura występu satyryka z marca tego roku, zorganizowanego przez Klub Ronina w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Podczas występu Pietrzak mówi m.in. o "środowisku ekologicznym" posła Stefana Niesiołowskiego: "Jego naturalne środowisko ekologiczne to wszy, mendy, gnidy, pluskwy, muchy plujki, żuki gnojniki. I to jest również jego elektorat". - I to świadczy o potędze polskiej demokracji. Nawet wszy i mendy mają swoją reprezentację - dodał. Kontrowersyjne wypowiedzi dotyczą także m.in. byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

"Taki język nie powinien gościć w żadnych mediach, zwłaszcza w mediach publicznych. Mam nadzieję, że KRRiT zajmie się naszą skargą w tej sprawie. Jest organem ustawowo do tego uprawnionym" - powiedział sekretarz Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Zbigniew Konwiński. Wyraził nadzieję, że ze względu na skandaliczny język "oprócz powoływania, odwoływania, powoływania Jacka Kurskiego na prezesa Telewizji Publicznej" sprawą zajmie się też Rada Mediów Narodowych.

"Doszło do sytuacji niewyobrażalnej: w TVP Kultura, mało kulturalnym językiem, dyskryminującym, obrażającym obywateli Polski, satyryk związany z PiS obraził wyborców opozycji, Platformy Obywatelskiej" - podkreślił Krzysztof Brejza. Dodał, że określanie ludzi mianem hołoty, wszy, sugerowanie niepełnosprawności, upośledzenia umysłowego, "to nie jest język, który mieści się w pojęciu misji publicznej Telewizji Polskiej".

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image