22.7.16_Schetyna_Neumann_big.png

Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska złożył wniosek o odwołanie z funkcji marszałka posła Marka Kuchcińskiego. Przewodniczący klubu Sławomir Neumann poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że Platforma zaproponuje na nowego marszałka posła Rafała Grupińskiego.

Przewodniczący mówił, że uzasadnienie do wniosku o odwołanie Kuchcińskiego zawiera opis "wyczynów marszałka", który m.in. podczas piątkowych obrad "nie reagował na działania i zachowania posłów PiS".

Wcześniej w piątek zapowiadając z trybuny sejmowej złożenie wniosku o odwołanie Kuchcińskiego, Sławomir Neumann skrytykował to, że w pewnym momencie głosowań nad poprawkami Senatu do ustawy o TK Kuchciński zdecydował, że nie dopuści do zadawania kolejnych pytań i zgłaszania wniosków formalnych do końca tego głosowania, i zrobi to nawet jeśli narazi się w ten sposób na skierowanie jego sprawy do komisji regulaminowej.

Przed tą decyzją marszałek wielokrotnie mówił pod adresem zabierających głos posłów opozycji, że ich wystąpienia nie są wnioskami formalnymi oraz pytaniami do głosowanych w danym momencie poprawek oraz że w ten sposób "utrudniają prowadzenie obrad". "My nie chcemy kierować pana do komisji regulaminowej, panie marszałku. Klub Platformy bezpośrednio po głosowaniu złoży wniosek o pana odwołanie" - zapowiedział wówczas Sławomir Neumann.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna powiedział na konferencji prasowej, że wniosek o odwołanie z funkcji marszałka Sejmu "to zawsze jest ostateczność". Ale - jak mówił - po raz kolejny "widzieliśmy kneblowanie ust opozycji" i narzucanie "absurdalnych zachowań" posłom przez marszałka Kuchcińskiego.

Przewodniczący zaznaczył, że to nie jest kwestia dyskomfortu posłów PO, bo oni wiedzą, że partia opozycyjna "może mniej", a arytmetyka sejmowa jest znana. "Ale każdy poseł ma takie samo prawo, by reprezentować wyborców i Rzeczpospolitą i to prawo jest systematycznie odbierane przez marszałka Kuchcińskiego" - podkreślił Grzegorz Schetyna uzasadniając wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu.

"Posłowie PiS czują się ośmieleni przez marszałka Kuchcińskiego i wicemarszałków Terleckiego i Brudzińskiego, wreszcie prezesa Kaczyńskiego czy posła Suskiego. Wprowadzony został nowy system pracy i funkcjonowania w tej izbie. Agresja, brak elementarnej kultury i wymuszanie nogą, łokciem, czy innymi częściami ciała większości parlamentarnej, kneblowanie opozycji i zabieranie możliwości zadawania pytań" - relacjonował.

"To jest kompromitacja polskiego parlamentaryzmu i polskiej polityki" - dodał.

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image