c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_lipiec_2016_7.07.2016_Schetyna_Siemoniak_big.png

- Mamy nadzieję, że Szczyt NATO w Polsce przejdzie do historii naszego regionu jako symbol nowego spojrzenia na globalne bezpieczeństwo, flankę wschodnią oraz, że wcześniejsze ustalenia będą potwierdzane – powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Grzegorz Schetyna przypomniał, że Platforma Obywatelska intensywnie angażowała się w przygotowania do szczytu NATO. Przewodniczący podziękował także prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, który jeszcze podczas spotkania państw członkowskich NATO w Newport zaproponował aby kolejny szczyt odbył się w Polsce. Dodał, że w przygotowaniach do szczytu uczestniczyli też m.in. MSZ Radosław Sikorski i Tomasz Siemoniak.

Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej zwrócił uwagę, że w 2014 i 2015 roku w ćwiczeniach sił NATO w Polsce brały udział tysiące żołnierzy a także zapadła decyzja o takich działaniach jak: wzmocnienie korpusu północny wschód, organizacja grupy sztabowo-integracyjnej NATO w Bydgoszczy

- Decyzja NATO o zwołaniu szczytu w Warszawie to podkreślenie roli, jaką w Sojuszu Północnoatlantyckim odegrał nasz kraj przez kilkanaście lat swego członkostwa – mówił były minister obrony.

Tomasz Siemoniak zaznaczył, że Polska zawsze była członkiem NATO pierwszej kategorii. - Głęboko krzywdzące wobec Polski, niepatriotyczne jest mówienie, że Polska była członkiem NATO „drugiej kategorii" – dodał.

wł/pap


bg Image