c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_lipiec_2016_7.07.2016_Augustyn_Kleina_big.png

Podczas konferencji prasowej senatorowie Platformy Obywatelskiej poinformowali, że od pierwszego lipca Polacy mogą dowiadywać się w bankach i SKOK-ach, czy ich zmarli bliscy mieli w nich rachunki. - Na tzw. uśpionych kontach może znajdować się od 5 do 11 mld zł, warto więc upomnieć się o swoje prawa - powiedział Mieczysław Augustyn.

Polityk wskazał, że "nowela Prawa bankowego, ustawy o SKOK i ustawy o ewidencji ludności, ma ułatwić spadkobiercom dostęp do rachunków bankowych osób zmarłych". - Była to inicjatywa Senatu, a nowelizacja została uchwalona pod koniec poprzedniej kadencji parlamentu - dodał Mieczysław Augustyn.

- Od dziesięcioleci na kontach zwanych uśpionymi zmarli właściciele lokat bankowych, a także lokat w SKOK-ach zostawiali swoje pieniądze, o których ich bliscy nie wiedzieli. Były one w obrocie bankowym, bez korzyści dla prawowitych właścicieli. Podjęliśmy inicjatywę zmiany prawa po to, żeby te pieniądze, niemałe, trafiły wreszcie do rodzin, którym od początku się należały" - podkreślił senator Mieczysław Augustyn.

- Ustawę przyjęliśmy jeszcze w poprzedniej kadencji, dlatego banki miały czas zapoznać się z przepisami. Banki nie wiedza czy osoby są spadkobiercami, to ludzie musza wykazać swoje prawo do tych środków - mówił senator Kazimierz Kleina.

Zaznaczył, że banki i SKOK-i dostały ponad pół roku na to, żeby przygotować się do stworzenia wykazu uśpionych kont".

wł/pap

 

 


bg Image