c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_lipiec_2016_6.07.2016_Budka_big.png

- Po raz kolejny PiS proceduje ustawę, która jest sprzeczna z Konstytucja i przewiduje wiele rozwiązań niezgodnych z prawem europejskim – powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka w odniesieniu do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Borys Budka zauważył podczas briefingu prasowego w Sejmie, że przyjęte podczas ostatniego posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka „poprawki nie są ukłonem w kierunku opozycji, lecz realizacją zapisów konstytucyjnych”. Poseł zastanawiał się „ile trzeba mieć w sobie hipokryzji i obłudy, by najpierw proponować rozwiązania, które są niekonstytucyjne i w sposób ewidentny, sprzeczne z orzeczeniami trybunału oraz opinią Komisji Weneckiej, a później w swej łaskawości z części tych rozwiązań się wycofywać”. 

Wiceprzewodniczący zwrócił uwagę, że „PiS najpierw zaproponował nielegalny, niekonstytucyjny wpływ prezydenta RP i prokuratora generalnego na to, w jakim składzie Trybunał ma rozpatrywać sprawę, a później z się z tego wycofał”.

- Platforma Obywatelska konsekwentnie stara się wprowadzić do ustawy poprawki mające na celu wyeliminowanie mechanizmów blokujących Trybunał Konstytucyjny, dlatego dziś podczas drugiego czytania ustawy na sali plenarnej zgłosimy odpowiednie poprawki - poinformował Borys Budka

Poseł podkreślił, że „słowa kompromis i porozumienie zostały przez Jarosława Kaczyńskiego wypaczone i użyte na potrzeby wizerunkowe, a jedynym celem proponowanej przez PiS ustawy nie jest naprawnienie czegokolwiek, a zablokowanie TK na najbliższe lata.

wł/pap


bg Image