24.6.16_Halicki_Lewandowski_big.png

Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska złoży wniosek o zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu, na którym premier Beata Szydło mogłaby przedstawić informację rządu m.in. na temat przyszłości polskiej polityki zagranicznej po Brexicie - poinformował wiceprzewodniczący klubu Andrzej Halicki.

"Składamy dziś, jako klub Platformy Obywatelskiej, na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, w oparciu o art. 171 regulaminu Sejmu, wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia Sejmu" - powiedział Andrzej Halicki na briefingu prasowym w Sejmie.

Platforma Obywatelska oczekuje, że premier Szydło przedstawi na tym posiedzeniu informację na temat: dalszej polityki zagranicznej rządu w kontekście sytuacji, jaką wytworzył Brexit, odpowiedzi na czerwcową opinię Komisji Europejskiej dotyczącą stanu praworządności w Polsce, oraz tego, jak rząd zamierza ostatecznie rozwiązać konflikt wokół TK.

Były komisarz UE ds. budżetu i obecny przewodniczący polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej Janusz Lewandowski zaznaczył, że w obecnych niepewnych czasach polską racją stanu jest bycie wiarygodnym partnerem, a "nie krajem w zimnej wojnie z Komisją Europejską, krajem specjalnej troski".

"Jeżeli chcemy zmniejszyć koszty Brexitu dla polskiej gospodarki - a nie kłamie ani kurs złotówki, ani wahania kursów na giełdzie, ani koszty obsługi naszego długu - to powinnością rządzących jest odwrotność tego, co aktualnie robią - budowanie zaufania wobec polskiej gospodarki, czyli niepowiększanie dziury budżetowej, niezadłużanie kraju oraz budowanie klimatu zaufania wobec prywatnej własności i inwestorów" - mówił.

"Kto sieje wiatr, zbiera burzę. To jest lekcja Brexitu w wykonaniu premiera Davida Camerona" - podkreślił Janusz Lewandowski.

Według podanych w piątek ostatecznych wyników, 51,9 proc. Brytyjczyków, którzy wzięli udział w czwartkowym referendum, opowiedziało się za opuszczeniem przez ich kraj UE.

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image