c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_czerwiec_2016_23.06.2016_Budka_Niedziela_big2.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego część przepisów tzw. ustawy o obrocie ziemią. Regulacja została uchwalona z naruszeniem przepisów i ma istotne błędy.

„Nasz wniosek zmierza do tego, by wyeliminować z porządku prawnego normy, które szkodzą polskim rolnikom, szkodzą również osobom, które chciałyby nabyć ziemię w Polsce; godzą w prawo własności, godzą w zasady technik legislacyjnych” - powiedział dziennikarzom po wyjściu z gmachu TK poseł Borys Budka.

Dorota Niedziela przekazała, że we wniosku podniesiono 15 zarzutów m.in. w obszarze prawa do samodzielnego decydowania o własności oraz dziedziczenia.

Borys Budka zwrócił uwagę, z przepisów ustawy o sprzedaży państwowej ziemi rolnej „mogliby być dumni włodarze PRL-u”. „W sposób niespotykany w III RP ograniczono prawo własności. To państwo ma decydować o tym kto może być właścicielem ziemi, a kto nie. Na długi czas zablokowano obrót ziemią, dlatego że państwo PiS nie ufa polskim rolnikom. Państwo PiS chce zawładnąć każdym elementem życia codziennego” - podkreślił były minister sprawiedliwości.

Jak zaznaczył, ustawa wywołuje wiele negatywnych skutków, które są odczuwalne m.in. dla rolników, od których banki domagają się dodatkowych zabezpieczeń oraz osób rozwodzących się, które mają problem z podziałem majątku.

„Państwo wkroczyło w sposób brutalny ingerując w to, jak mogą rolnicy przekazywać najbliższym dorobek swojego życia” - relacjonował poseł. Wskazał, że regulacja uprzywilejowuje pewne grupy, w tym Kościoły i związki wyznaniowe.

„Na taki kształt przepisów nigdy nie powinno być zgody dlatego Platforma Obywatelska złożyła wiosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów ustawy o obrocie ziemią” - dodał poseł.

Zobacz treść wniosku do TK

wł/pap


bg Image