c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_czerwiec_2016_23.06.2016_Suski_Hryniewicz_big.png

Nie porzucaj! - pod takim hasłem rusza właśnie kampania Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce, która ma ograniczyć liczbę porzucanych zwierząt w okresie wakacyjnym. TOZ przygotowało m.in. specjalny spot, który ma być emitowany w telewizjach.

"Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce zmaga się co roku z bardzo dużym problemem - w naszych 17 schroniskach codziennie mamy przypadki porzucania zwierząt" - podkreślał na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie prezes TOZ Łukasz Balcer.

Jak mówił, bardzo częste są przypadki, gdy ludzie zostawiają psy przy drodze, a zwierzęta te ulegają wypadkom. Wskazał, że sposoby w jaki ludzie pozbywają się swych czworonogów są coraz bardziej drastyczne. "Mamy takie sytuacje, np. z wczoraj - ktoś wyrzucił psa, obwiązując go i wrzucając do wody. Pod schroniskiem w Celestynowie mieliśmy taki przypadek, że ludzie nawet się nie zatrzymali. Podjechał samochód, otworzył okno, wyrzucił szczeniaka. Niestety temu szczeniakowi jeszcze przy wyrzucaniu połamał nogi" - relacjonował szef TOZ.

Stąd też kampania Towarzystwa Opieki na Zwierzętami, która ma przeciwdziałać porzuceniom zwierząt domowych w okresie wakacyjnym - dodał. W jej ramach powstał m.in. spot, który będzie emitowany w telewizjach i w internecie.

Przewodniczący parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt poseł Paweł Suski przypomniał, że porzucenie zwierzęcia to przestępstwo opisane w art. 6 ustawy o ochronie praw zwierząt. Zgodnie z tym przepisem, "porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje" to jedna z form znęcania się nad nim. Grozi za to do dwóch lat pozbawienia wolności.

Posłanka Agnieszka Hanajczyk apelowała też, by nie pozostawiać zwierząt w zamkniętych samochodach. "Pamiętajmy o tym, żeby nie zostawiać zwierząt na łańcuchach w słońcu, pamiętajmy zawsze o świeżej wodzie dla naszych psów" - dodała.

wł/pap


bg Image