22.6.16_Czernow_Mlynczak_big.png

- Proponowane przez rząd PiS zmiany w prawie wodnym spowodują bardzo poważne problemy w hodowli ryb, gdyż wprowadzają drastycznie wysokie opłaty za korzystanie z wód powierzchniowych - zwróciła uwagę na konferencji prasowej w Sejmie posłanka Zofia Czernow. Chodzi m.in. o proponowane opłaty za pobór wód czy obowiązek instalowania liczników poboru wody dla gospodarstw hodowli ryb. 

Posłanka przestrzegała, że "nowe regulacje mogą spowodować, iż branża hodowców ryb może nie przetrwać" lub "przełoży się to na wzrost cen ryb dla klienta". - Zlikwidowanych może zostać 7 tysięcy miejsc pracy, co spowoduje ogromne straty dla gospodarki - podkreśliła.

Zofia Czernow wyjaśniła, że projekt budzi również obawy samorządowców - zarówno z powodów, o których mówią przedstawiciele hodowców ryb, jak i z powodu spodziewanego obniżenia środków trafiających do samorządów i regionalnych instytucji, a także odebrania im kompetencji związanych z gospodarką wodną. 

Posłanka Aldona Młyńczak wskazała, że "konsekwencje wprowadzenia ustawy w życie wpłyną niekorzystnie na kwestie gospodarcze, a także środowiskowe". - Apelujemy do ministra środowiska, aby wycofał się z tej propozycji ustawy - zaznaczyła.


bg Image