c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_czerwiec_2016_10.6.16_Schetyna_big.png

Na 20. posiedzeniu VIII kadencji Sejm zaakceptował - głosami posłów PiS - wszystkie 44 poprawki, zgłoszone przez Senat do ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Największe emocje wzbudziła m.in. poprawka, która daje ministrowi finansów prawo określenia warunków wykupu przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny wierzytelności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, w których powstało niebezpieczeństwo niewypłacalności. A także poprawki, że zaproponowane w ustawie przepisy dotyczące przymusowej restrukturyzacji będą stosowane wobec SKOK-ów dopiero od 1 stycznia 2017 r.

Inna z poprawek ogranicza skład Rady BFG z ośmiu do sześciu osób i wyklucza z tej rady przedstawiciela ZBP.

"Czy w takim razie w tej poprawce chodzi o to, by w Radzie BFG zasiadali tylko partyjni koledzy senatora Biereckiego?" - pytała bezpośrednio przed piątkowym głosowaniem posłanka Izabela Leszczyna z sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Marcin Święcicki przypomniał, że za kłopoty spółdzielczych kas odpowiada PiS, który blokował wprowadzenie nadzoru KNF nad SKOK-ami. "Komisja Nadzoru Finansowego zrobiła wszystko, żeby zatrzymać upadek SKOK-ów, przejęła je w stanie, kiedy większość SKOK-ów miała deficyt, kiedy wobec 40 SKOK-ów na 50 trzeba było zorganizować programy naprawcze i to KNF wprowadzała programy naprawcze, wprowadzała komisarzy, zawieszała kompetencje osób, które wyście zatwierdzali, które wyście popierali" - powiedział Marcin Święcicki odpowiadając na zarzut PiS, że to KNF przyczyniła się do kłopotów kas. "Tak, to było działanie PiS blokowania wprowadzenia nadzoru KNF nad SKOK-ami. I stąd się wzięły te straty, z powodu niekompetencji poprzedniej Kasy Krajowej i prowadzenia SKOK-ów poza nadzorem zewnętrznym" - dodał poseł.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podkreślił, że SKOK jest "kompromitacją i wstydem" PiS. - Panie prezesie Kaczyński, to jest dzień pańskiej hańby i hańby pańskiej partii - powiedział.

- Jest pan ojcem antyterrorystycznej ustawy o inwigilacji, za to pan politycznie zapłaci. Razem z ministrem Wójcikiem będzie pan prosił o to prezydenta Dudę, żeby was ułaskawił, za to, co zrobiliście wcześniej - mówił przewodniczący.

wł/pap


bg Image