9.6.16_Arlukowicz_big_a.png

30 czerwca kończy się program finansowania in vitro w Polsce. - W ramach rządowego programu in vitro w naszym kraju urodziło się ponad 5,2 tysiąca dzieci - poinformował podczas konferencji prasowej przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz. Przypomniał, że rząd PO-PSL przeznaczył na realizację programu 250 mln zł, a także przyczynił się do uchwalenia ustawy regulującej procedury in vitro. 

"Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016", który będzie obowiązywał do końca czerwca 2016 r. Minister zdrowia Marian Zembala przedłużył go do 2019 r. Minister Konstanty Radziwiłł podjął jednak decyzję o unieważnieniu kolejnej edycji programu.

Bartosz Arłukowicz postanowił podsumować program podczas konferencji „Koniec in vitro w Polsce”, na którą zaprosił najwybitniejszych ekspertów w tej dziedzinie w Polsce i za granicą. Przewodniczący komisji zdrowia wyraził zaniepokojenie, że „po likwidacji programu in vitro, kolejnym krokiem rządzących będzie zmiana ustawy, która ograniczy bądź zabroni w ogóle funkcjonowania in vitro w Polsce”.

Prof. Juha Tapanainen, prezydent Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) zaznaczył, że sytuacja w Polsce zaskoczyła europejskich i światowych ekspertów w dziedzinie in vitro. Zwrócił uwagę, że „jakość usług medycznych w zakresie in vitro jest w Polsce na bardzo wysokim poziomie, jeśli porównać ją z sytuacją w Europie. Dlatego byłoby ogromną szkodą, jeśli ten poziom jakości, ten poziom technologii osiągnięty w Polsce, zostałby zmarnowany”.

Dyrektor włoskiego Stowarzyszenia Medycyny Reprodukcyjnej prof. Luca Gianaroli nawiązał do sytuacji we Włoszech, „gdy w 2004 r. wprowadzono bardzo restrykcyjną ustawę dotyczącą in vitro, co przyczyniło się dyskryminacji społecznej osób z biedniejszych środowisk, które nie mogły sobie pozwolić na przeprowadzenie zabiegu za granicą”.

Z kolei prof. Marian Szamatowicz, który przeprowadził pierwszy w Polsce udany zabieg zapłodnienia metodą in vitro, mówił o tym, że „prawo do posiadania potomstwa jest podstawowym prawem człowieka”.

wł/pap

 


bg Image