7.6.16_Schetyna_Kijowski_big4.png

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski zadeklarowali na wspólnej konferencji prasowej wolę współpracy w kluczowych sprawach dotyczących obrony zasad polskiej demokracji i ładu konstytucyjnego.

"Chcieliśmy przeciąć spekulacje, ale też powiedzieć, że współpraca między KOD a PO jest od pierwszego dnia i niech trwa jak najdłużej. Rozmawiamy o koordynacji działań, aktywności nie tylko w Warszawie, kiedy organizujemy razem demonstracje, czy kiedy Platforma wspiera KOD przy organizowaniu ich, ale także chcemy skoordynować je na poziomie regionów, subregionów, potem powiatów" - powiedział Grzegorz Schetyna.

Jak dodał, koordynacja działań ma służyć m.in. organizacji debaty publicznej na istotne tematy. "Dlatego został powołany KOD; my też uważamy, że te elementy, filary, fundamenty społeczeństwa obywatelskiego to jest to, co nas łączy i zawsze będzie łączyło - szacunek dla demokracji parlamentarnej, dla państwa prawa, praworządności, dla konstytucji" - podkreślił przewodniczący. Zadeklarował chęć "współpracy, otwartości i dużą sympatię" dla KOD.

"Ja oczywiście przekonuję Platformę i pana Grzegorz Schetynę od dawna, żeby dołączyli do naszej koalicji +Wolność, Równość, Demokracja+. Dyskusję się toczą, tu znowu nie ma żadnej sensacji. PO to jest duża partia, ma wiele spraw do załatwienia, więc też nie naciskamy. Staramy się raczej pomagać, a nie przeszkadzać" - powiedział Mateusz Kijowski. Podkreślił, że obecnie należy szukać współpracy, jedności po to, by bronić "podstawowych wartości". "Jakieś niesnaski są raczej wymyślane niż realne" - zaznaczył lider KOD.

Zaprzeczył przy tym, by Komitet miał w przyszłości przekształcić się w partię polityczną. "Gdybyśmy w tym kierunku zmierzali, to byłoby nam bardzo trudno współpracować z innymi partiami politycznymi, chociażby z PO" - dodał. Zwrócił przy tym uwagę, że KOD nawet nie jest członkiem koalicji "Wolność, Równość, Demokracja", a jedynie jej patronem.

wł/pap


bg Image