27.5.16_Grabiec_Lewandowski_big1.png

Zaplanowana na jesień rewizja budżetu UE może być niekorzystna dla Polski z uwagi na niską wiarygodność naszego kraju i różne objawy polskiego egoizmu - mówił poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący delegacji PO-PSL we frakcji Europejskiej Partii Ludowej Janusz Lewandowski na konferencji prasowej w Sejmie.

"Dla naszych partnerów, od których zależy nasze bezpieczeństwo i szanse rozwojowe naszej gospodarki jesteśmy coraz mniej przewidywalni i wiarygodni" - zwrócił uwagę.

Polityk zaznaczył, że w najbliższym czasie w Brukseli będą odbywać się rozmowy - dotyczące m.in. rewizji budżetu, polskiej "koperty narodowej" (czyli przydziału funduszy unijnych), problemu pracowników delegowanych, płacy minimalnej oraz bezpieczeństwa - które mogą okazać się kluczowe dla polskiej gospodarki. Rozmowy te, "wymagają zdolności i siły głosu, i zdolności budowania sojuszy", a "Polska PiS-u została skreślona z grona partnerów, z którymi rozmawia się o przyszłości Europy".

"Zbliża się rewizja budżetu, może być niekorzystna dla Polski z uwagi na niską wiarygodność naszego kraju i różne objawy egoizmu, które dochodzą z Warszawy" - powiedział Janusz Lewandowski i dodał, że Platforma Obywatelska ma dobre notowania w Parlamencie Europejskim, a polskie pozycje "zostały zawczasu opanowane".

Mówiąc o zabezpieczeniu polskich interesów, przewodniczący odnosił się do polskiej "koperty narodowej", której suma - jak podkreślił - nie powinna zostać zmniejszona, jednak istnieje ryzyko wprowadzenia regulacji, które znacznie utrudnią pobieranie zagwarantowanych wcześniej pieniędzy.

Na pytanie o wpływ konfliktu wokół TK na pozycję Polski w UE, Janusz Lewandowski relacjonował, że w PE komentowane są również inne działania rządu, w tym ustawa o obrocie ziemią.

"Nie ma klimatu inwestycyjnego wokół Polski, ale to nie wynika tylko ze sporu konstytucyjnego" - powiedział europoseł. Zaznaczył, że jest to świadectwo klimatu wobec kraju, który jest w Brukseli postrzegany jako "niesolidarny, solidarny tylko tam, gdzie jest kasa, gdzie są pieniądze i są korzyści".

wł/pap


bg Image