c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_maj_2016_20.05.2016_Brejza_Szymanski_big.png

Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński mówi nieprawdę wskazując, że polskie służby nie podjęły żadnych działań w związku z katastrofą smoleńską - zwrócili uwagę na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej.

Poseł Krzysztof Brejza podczas piątkowego briefingu w Sejmie przypomniał, że przed tygodniem podczas przedstawiania raportu rządów PO-PSL Kamiński "stwierdził, że ABW w związku z katastrofą smoleńską i badaniem jej okoliczności nie podejmowała żadnych działań".

"To wprowadzanie posłów w błąd. Jest to ewidentna nieprawda, mamy na to dowody. Dowody umieszczone były w raporcie rocznym zamieszczonym na stronie internetowej ABW" - powiedział Krzysztof Brejza. Relacjonował, że raport ten (za 2010 r.) zniknął jednak ze stron Agencji.

Poseł Tomasz Szymański z sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych dodał, że ze stron internetowych ABW zniknęły też inne raporty. "Dotyczy to wszystkich raportów począwszy od 2010 r. do 2015 r., które zawsze były publikowane na stronach ABW" - wskazał.

Tomasz Szymański poinformował, że Platforma Obywatelska zabezpieczyła jednak raport agencji z 2010 r., w którym "począwszy od strony 19 do strony 23 czytamy jakie konkretne działania zostały podjęte począwszy od dnia katastrofy".

"W niecałe 2 godz. po katastrofie w centrum antyterrorystycznym odbyło się spotkanie z udziałem sekretarzy i podsekretarzy stanu, MSWiA, KPRM, MSZ, szefa ABW, SKW, SWW, AW. Jednocześnie w dniu katastrofy szef ABW delegował do Smoleńska ekspertów, którzy w dniach 10-16 kwietnia 2016 r. wraz z prokuratorami Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie brali udział w czynnościach prowadzonych na miejscu zdarzenia. Wspierali także działania polskich prokuratorów wojskowych" - cytował raport ABW Tomasz Szymański.

Jak podkreślił "to są fakty". "Z mównicy sejmowej padły totalne kłamstwa. Wszystko to co jest powiedziane w sferze niedomówień, półprawd jest totalnym banałem. To celowe wprowadzenie opinii publicznej w błąd" - mówił.

Posłowie Platformy Obywatelskiej poinformowali, że złożą interpelację w sprawie zniknięcia tych raportów. "Dlaczego, kiedy i z jakich przyczyn te raporty, które do tej pory były dostępne na stronie ABW zniknęły" - pytał Tomasz Szymański.

Posłowie mówili ponadto, że dysponują pismem z 6 lipca 2010 r. do ówczesnego szefa ABW podpisanym przez ówczesnego sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Jacka Sasina. Jak mówił Brejza w piśmie tym Sasin dziękuje "za wielką pomoc z jaką miał zaszczyt spotkać się w trudnych dla wszystkich dniach po 10 kwietnia 2010 r.".

wł/pap


bg Image