17.5.16_Neumann_Schetyna_big.png

Rząd PiS to rząd chaosu, złej zmiany, agresywnego traktowania opozycji, niszczenia Trybunału Konstytucyjnego i niezależności instytucji - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej podsumowującej pół roku rządów PiS.

Komentując kwestie związane z bezpieczeństwem Grzegorz Schetyna nawiązał do mających się odbyć: szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. "Po tych czystkach, które dokonano w służbach, sytuacja jest gorsza niż jeszcze pół roku temu, gdy służby były jeszcze przygotowane, a plan pracy operacyjnej gotowy do tych wielkich wydarzeń" - podkreślił.

Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, to - jak mówił przewodniczący - "dziś szukamy sojuszników wśród tych, którzy zastanawiają się nad opuszczeniem UE". "Dzisiaj pozycja Polski w Unii Europejskiej, a także w wolnym świecie jest najgorsza od 26 lat. Polska pozycja przez rządy PiS jest degradowana i to jest proces stały. Nie widać szansy na zmianę tej sytuacji" - zauważył Grzegorz Schetyna. "W Europie trzeba szukać partnerów, przyjaciół, a nie wrogów, przeciwników czy konkurentów. Rząd pani Beaty Szydło tego jednak nie rozumie" - dodał.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann zaznaczył, "zła zmiana odbija się także na gospodarce". "Złą twarzą gospodarczą jest dzisiaj minister finansów Paweł Szałamacha, którego ambicją jest to, że agencja Moody's nie obniżyła nam ratingu tylko dała nam ocenę i perspektywę negatywną na przyszłość. To już mu wystarcza, to jest pokaz jego ambicji" - wskazał.

Dodał, że drugą twarzą gospodarczą tego rządu jest wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, "który ciekawie zarysował cele polskiej gospodarki w przyszłości, ale nie pokazał przez całe pół roku ani jednego narzędzia operacyjnego, jak do tych celów dojść".

"Do dzisiaj tzw. plan Morawieckiego to są slajdy w PowerPoincie i żadnego efektu w postaci jakiegokolwiek dokumentu w postaci projektu ustawy czy propozycji programowej, która byłaby realizowana przez rząd PiS" - zwrócił uwagę.

"W tych sześciu miesiącach mamy do czynienia z kneblowaniem ust opozycji w Sejmie. To, jak marszałek Kuchciński prowadzi obrady zakrawa na skandal. Ostatnie wydarzenia, kiedy posłowie Platformy Obywatelskiej są karani finansowo za to, że próbują zabrać zdanie w ważnych kwestiach i marszałek wyłącza im mikrofon, a potem karze finansowo, pokazuje, że PiS próbuje zamknąć usta opozycji i zamknąć kontrolę demokratyczną nad rządami swoje partii" - przypomniał przewodniczący klubu.

Dlatego też Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska jeszcze w tym tygodniu złoży wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. "Tak, aby następca wypełniał rolę konstytucyjną, jaką ma marszałek Sejmu, czyli prowadził obrady izby i pilnował, żeby Sejm był izbą, którą kontroluje rząd, czego dzisiaj nie ma" - powiedział.

Nawiązując do zaprezentowanego w Sejmie raportu PiS na temat rządów PO-PSL Sławomir Neumann przypomniał, że "w ostatnim tygodniu byliśmy świadkami 10-godzinnej nagonki PiS opartej na półprawdach i kłamstwach". - My przygotowaliśmy całościowy dokument - 58-stronicowy bilans "dokonań" rządu Beaty Szydło - poinformował.

Zobacz "Bilans sześciu miesięcy rządów PiS"

wł/pap


bg Image