14.5.16_Kosiniak_Petru_Schetyna_big.png

Liderzy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zaprosili przedstawicieli pozostałych klubów parlamentarnych na spotkanie w sprawie rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Spotkanie odbędzie się w przyszłą środę o godz. 15.

W tym tygodniu planowane było spotkanie klubów parlamentarnych u marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Posłowie mieli dyskutować na temat projektu nowej ustawy o TK autorstwa PiS. Do rozmów jednak nie doszło, a ich nowy termin nie został jeszcze ustalony.

„Nie chcemy przeżywać tego, z czym mieliśmy do czynienia kilka tygodni temu, kiedy tak naprawdę marszałek Kuchciński zorganizował nam spotkanie z ciekawym człowiekiem, z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, który podsumowywał głosy wszystkich uczestników. My chcemy rozmawiać o rozwiązywaniu problemów, które są w polskim parlamencie, chcemy to robić w sposób podmiotowy” - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. „Nie pozwolimy odebrać podmiotowości klubom parlamentarnym, posłom” - dodał.

Przewodniczący zadeklarował chęć stałej współpracy z partią Ryszarda Petru i ludowcami. „Chcemy tę naszą współpracę koordynować, stworzyć z niej model takiej dobrej obecności w polskim parlamencie, być przy ważnych sprawach, konsultować decyzje, mieć na nie dobry wpływ” - powiedział Grzegorz Schetyna. „Jest dużo czasu, 3,5 roku do wyborów parlamentarnych, więc mamy czas na to, żeby tę współpracę dobrze koordynować i żeby Polacy mogli dobrze ją ocenić, żeby uwierzyli, że jesteśmy w stanie w twardy sposób zbudować antytezę do złych rządów PiS” - zaznaczył.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że PiS jest „w rozgardiaszu i nie potrafi wykreować terminu”, ani miejsca spotkania klubów parlamentarnych. „Zapraszamy na spotkanie wszystkie kluby, które znajdują się w polskim parlamencie, zarówno PiS, jak i Kukiz’15” - podkreślił prezes PSL. Zapowiedział, że przedmiotem dyskusji będą wszystkie projekty dotyczące TK, które czekają obecnie na rozpatrzenie w Sejmie. „Nie ma projektów, które będziemy pomijać, warto podjąć to wyzwanie” - dodał. 

„Jesteśmy otwarci na propozycje, być może PiS też przyjdzie z jakąś małą korektą tego, co dotychczas robił, ale od tego są spotkania zamknięte, żeby można było poszukiwać kompromisu” - powiedział przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru. Zastrzegł przy tym, że trzy formacje opozycyjne nie zgodzą się na „gmeranie w konstytucji”. „Kryzys konstytucyjny można rozwiązać na poziomie ustaw i decyzji. Wszyscy, jak tu jesteśmy, podkreślamy to, że nie ma możliwości kompromisu bez wydrukowania wyroku” - dodał.

wł/pap


bg Image