14.5.16_Schetyna_big.png

Grzegorz Schetyna zapowiedział na konferencji prasowej w siedzibie Biura Krajowego Platformy Obywatelskiej prace nad nowym programem partii, który będzie przyjęty na konwencji we wrześniu. „Polska Obywatelska 2.0” będzie "realizacją aspiracji Polaków" - zaznaczył. Dodał, że "to odpowiedź na najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoi Polska".

Przewodniczący wystąpił wspólnie z szefem Rady Programowej Tomaszem Siemoniakiem, członkami Rady - Małgorzatą Kidawa-Błońską, Małgorzatą Janyską, Kingą Gajewską, Dariuszem Rosatim i Arkadiuszem Marchewką, a także z Przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomirem Neumannem.

- To ważny czas i ważny moment, ponieważ chcemy napisać program sposób trwały, konsekwentny i pokazać, że Platforma Obywatelska nie robi tego na rzecz kampanii wyborczej, że ten program nie jest obietnicą, ale jest realnym, prawdziwym pomysłem na Polskę obywatelską - wyjaśnił Grzegorz Schetyna.

Program będzie się opierać na rozmowach z ekspertami, środowiskami pozapartyjnymi i pozapolitycznymi. Grzegorz Schetyna poinformował, że w ramach konsultacji odbędzie się 16 regionalnych konferencji programowych, "wiele spotkań i wiele otwartych rozmów". Prezentację wyniku prac nad „Polską Obywatelską 2.0", przewodniczący zapowiedział na koniec września. Odbędzie się ona podczas konwencji krajowej. Ponadto w tym czasie zostanie powołany "gabinet cieni".

Szef Rady Programowej, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak poinformował, że celem programu będzie zaproponowanie nowych rozwiązań m.in. ustrojowych (w szczególności dot. samorządu terytorialnego), dotyczących wymiaru sprawiedliwości, czy środowiska. "Tym bardziej chcemy w naszym programie zaproponować rozwiązania oparte o takie fundamenty, jak: wolność, decentralizacja, państwo przyjazne obywatelom" - mówił. Wiceprzewodniczący zasygnalizował, że dyskusja nad programem "ma wciągnąć" wszystkich tych, którym zależy na tym, żeby Platforma wygrała wybory i "odbudowała Polskę po rządach PiSu".

Poseł do Parlamentu Europejskiego Dariusz Rosati powiedział, że strategicznym celem programu gospodarczego Platformy Obywatelskiej, jest "dogonienie krajów zachodniej Europy pod względem PKB przypadającego na jednego mieszkańca w okresie jednego pokolenia". "To jest plan ambitny, który wymaga przyśpieszenia tempa wzrostu" - tłumaczył. Wynikiem tego ma być zwiększenie liczby miejsc pracy, ale także umożliwienie realizacji programów społecznych, finansowanych z budżetu. "Nasz program daje gwarancje szybkiego rozwoju (...), przy zachowaniu równowagi finansowej" - wyjaśnił.

- Żeby uczestnictwo Polaków w realizacji ich wolności było większe, potrzebne jest uczestnictwo w kulturze. Kultura daje te szanse rozwoju, nad którym politykom trudno zapanować. Będziemy stali na straży wolności artystycznej, będziemy dbali o to ,żeby artyści mogli realizować swoje marzenia, nawiązywać dialog ze społeczeństwem - podkreśliła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann przypomniał, że "w styczniu tego roku klub parlamentarny powołał zespoły programowe PO, które pracują w dwóch obszarach". - Pierwszy obszar to bieżące monitorowanie tego, co psuje w państwie polskim PiS. To monitorowanie i próba przeciwstawiania się złym zmianom proponowanym przez rząd PiS - relacjonował.

- Drugi obszar to ścisła współpraca z Radą Programową premiera Siemoniaka. To zaangażowanie 138 posłów i 33 senatorów PO w pracę programową na przyszłość, na to wyzwanie, które będzie po PiS-ie, po wygranej PO z PiS-em i odzyskaniu Polski dla wolności, dla obywateli. To budowanie programu dla Polski, która będzie musiała wyjść z tej stagnacji, niszczenia podstawowych elementów polskiej demokracji - zaznaczył.

wł/pap


bg Image