c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_maj_2016_11.05.2016_Pietraszewska_big.png

Samorządowcy z województwa śląskiego zaapelowali do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zmianę decyzji w sprawie braku zgody na zaprezentowanie w gmachu Sejmu wystawy „Sfrunął na Śląsk orzeł biały” - z okazji 95. rocznicy III Powstania Śląskiego.

W piśmie złożonym w Sejmie samorządowcy zwracają się do marszałka Sejmu z wnioskiem o zorganizowanie wystawy 21 i 22 maja – w rocznicę ważnej dla III Powstania Śląskiego bitwy o Górę św. Anny.

Przewodnicząca sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, poseł Danuta Pietraszewska przypomniała na konferencji prasowej w Sejmie, że pod koniec kwietnia Sejm przyjął przez aklamację uchwalę upamiętniająca 95. rocznicę III powstania śląskiego i oddającą hołd powstańcom śląskim. - Tej uchwale miała towarzyszyć wystawa w Sejmie. Niestety marszałek nie zgodził się na nią, zablokował ją i co najgorsze nie podał przyczyn - relacjonowała.

Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski podkreślił, że 95. rocznica III powstania śląskiego to dla Śląska to znamienna data, która upamiętnia powstanie narodowowyzwoleńcze, które po pierwsze dało Śląskowi silną pozycję w Polsce, a po drugie "wpłynęło na rozwój naszego kraju na wiele dekad".

"2 maja w naszym regionie organizowaliśmy obchody i liczyliśmy na to, że wzorem roku 2015, kiedy wystawę pod nazwą wystawy „Sfrunął na Śląsk orzeł biały" zaprezentowaliśmy w Senacie, w tym roku będziemy mogli zaprezentować tę wystawę w Sejmie" - powiedział prezydent Świętochłowic.

Wyjaśnił, że "marszałek Kuchciński zareagował bardzo lakonicznie na tę prośbę". - Dosłownie dwa zdania: nie ma wolnego terminu w Sejmie, aby tę wystawę zorganizować - relacjonował. - Dlatego przywieźliśmy do marszałka Kuchcińskiego apel śląskich samorządowców. Pod tym pismem, pod tym apelem podpisali się marszałek województwa śląskiego, przewodniczący śląskiego sejmiku, a także wszyscy prezydenci miast zrzeszonych w górnośląskim związku metropolitalnym - powiedział prezydent Dawid Kostempski.

Wyraził także nadzieję, że marszałek zareaguje pozytywnie na apel i "przestanie blokować" zaprezentowanie w Sejmie wystawy „Sfrunął na Śląsk orzeł biały”.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Był to ostatni z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku w latach 1919-1921, kiedy ważyła się sprawa przynależności państwowej obszaru należącego wcześniej do Niemiec. Jego efektem było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska niż zamierzano po marcowym plebiscycie ws. przynależności państwowej tych ziem.

- Mam nadzieję, że pan marszałek jednak zdecyduje, aby ta wystawa w jednej z izb parlamentu mogła się pokazać, tak by posłowie i wszyscy odwiedzający Sejm mogli z tym istotnym wydarzeniem się zapoznać  - zasygnalizowała Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich.

Uczestnicy konferencji chcieli wręczyć marszałkowi Kuchcińskiemu petycję i dowiedzieć się, dlaczego wystawy o powstaniach nie można w Sejmie zorganizować. Ze spotkania z marszałkiem jednak nic nie wyszło. Wyszedł  z gabinetu w obstawie BOR-u i straży marszałkowskiej, nie zamieniając z zainteresowanymi choćby jednego słowa.

wł/pap


bg Image