c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_maj_2016_9.05.2016_wicicki_Szczerba_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej, członkowie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odnieśli się na konferencji prasowej do planów PiS dotyczących zmian w sądownictwie. - Oprócz ciągłej narracji ze strony PiS-u mającej obniżyć zaufanie do polskiego sądownictwa mamy już konkretne przykłady zamachu na niezależność sędziowską - wskazał poseł Michał Szczerba.

- PiS nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa chce zlikwidować obecny skład Rady i uzależnić ją od prezydenta Andrzeja Dudy - przestrzegał poseł. - W projekcie konstytucji PiS z 2010 roku - do którego PiS chce bezpośrednio nawiązać - nie ma Krajowej Rady Sądownictwa - przypomniał.

- Projekt przewiduje utworzenie Rady ds. Sądownictwa, na czele której miałby stanąć prezydent, a jego zastępcą byłby minister sprawiedliwości - wyjaśnił. Poseł przypomniał także, że "projekt konstytucji PiS przewiduje powoływanie sędziów na czas określony przez prezydenta". - To postawienie państwa na głowie - mówił. - To zamach na władzę sądowniczą - dodał.

Poseł Marcin Święcicki zaznaczył, że "PiS chciałby uzależnić sądy od władzy wykonawczej i do tego dąży". - Nie może być na to zgody - podkreślił.

- Konstytucja PiS likwiduje zasadę domniemania niewinności. Będzie możliwe uznanie osoby bez prawomocnego wyroku za winną - relacjonował.

Polityk wyraził również zaniepokojenie, że "projekt ten zakłada zniesienie dwuinstancyjności w sprawach mniejszej wagi - obywatel nie będzie mógł się odwołać".


bg Image