5.5.16_Grabiec_big.png

- W Polsce obowiązuje trójpodział władz i zgodnie z konstytucją za politykę finansową, za budżet państwa odpowiada rząd poprzez premiera i ministra finansów. Tymczasem PiS stara się zatrzeć różnice i granice między władzami, zwłaszcza między władzą wykonawcza a władzą sądowniczą - zwrócił uwagę na briefingu prasowym w Sejmie rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec, odnosząc się do listu ministra finansów Pawła Szałamachy do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego.

W liście szef resortu finansów zwrócił się do prezesa Trybunału, by rozważył powstrzymanie się do 13 maja z publicznymi wypowiedziami, podnoszącymi poziom sporu o TK. Uzasadnił to tym, że 13 maja agencja Moody's ma podjąć decyzję ws. ratingu Polski.

- W ostatnim czasie PiS stara się znaleźć kozła ofiarnego odpowiedzialnego za złe oceny agencji ratingowych - zauważył Jan Grabiec. Zaznaczył, że "tego rodzaju list może stanowić przekroczenie kompetencji ministra finansów, jeśli odczytać go jako próbę nacisku na niezależną władzę sądowniczą, na ograniczenie działalności tej władzy". 

"Z całą pewnością za kryzys konstytucyjny odpowiada w Polsce prezes PiS Jarosław Kaczyński i to właśnie do niego minister Szałamacha powinien skierować list, jeśli chciałby zatrzymać złe oceny analityków agencji ratingowych" - dodał.


bg Image